Już nie tylko ludzie. Teraz także smartfony mogą pomóc uchodźcom

Już nie tylko ludzie. Teraz także smartfony mogą pomóc uchodźcom Źródło: źródło: pexels,com, ymcdn.com

Choć Polska nie jest wymieniania jako pierwszy wśród krajów Europy pod względem przyjętych imigrantów, w naszym kraju także są uchodźcy. Dzięki staraniom Caritas Polska migranci nie muszą już liczyć tylko i wyłącznie na pomoc serdecznych im ludzi.

15. stycznia w Kościele Katolickim obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W związku z tym Caritas postarał się o mały, ale jakże pożyteczny prezent dla imigrantów przebywających w naszym kraju. Od teraz sami mogą z łatwością dowiedzieć się m.in. tego, gdzie mają się udać, by uzyskać pomoc medyczną.

Wszystko za sprawą aplikacji na smartfony "Pierwsze kroki w Polsce". Aplikacja ta jest darmowa i dostępna w czterech językach - angielskim, arabskim, rosyjskim i polskim. Mogą ją pobrać użytkownicy systemu Android jak i iOS'a.

"Pierwsze kroki w Polsce" ma pomóc uchodźcom w wykonywaniu rzeczy dla nich podstawowych jak np. legalizowanie swojego pobytu. Aplikację wyposażono także we wskazówki, co do tego jak uzyskać opiekę medyczną, a także pomoc prawną i socjalną. W poradniku znaleźć też mogą elementarne informacje o naszym kraju.

Jak stwierdził dyrektor Caritas Polska, Marian Subocz, aplikacja została stworzona, by uchodźcy uzyskali choć odrobinę niezależności. Ci jak dotąd musieli polegać na pomocy serdecznych im osób, które jednak nie zawsze potrafiły się z nimi skomunikować przez barierę językową.

 - Jednymi z największych problemów migrantów i uchodźców są zagubienie i brak informacji, dla tego chcieliśmy dać im praktyczne narzędzie, z którego zawsze będą mogli skorzystać w dostępnym dla siebie języku - mówi Subocz.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News