Już nie tylko flaga, godło i hymn. Polska będzie miała nowy symbol narodowy

Już nie tylko flaga, godło i hymn. Polska będzie miała nowy symbol narodowy

Do tej pory Konstytucja z 1997 roku zapewniała specjalną ochronę prawną barwom, godłu oraz hymnowi Rzeczpospolitej polskiej. Teraz jednak ma do nich dołączyć zupełnie nowy symbol.

"1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. 2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. 3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego. 4. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej. 5. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa." - czytamy w 28. artykule Konstytucji RP.

Ponadto, szczególny status prawny symbolom RP zapewnia także ustawa "o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" z 1980 roku. To właśnie poprzez nowelizację tego dokumentu politycy chcieliby dopisać do listy kolejną pozycję.

Chodzi o przysługującą głowie państwa chorągiew, która w kraju funkcjonuje już od dłuższego czasu. Jej początki sięgają pierwszej połowy XX wieku. To właśnie w 1927 roku ustanowiono bliźniaczo podobną do obecnej Chorągiew Rzeczypospolitej. Pomimo długiego rodowodu, prawo nie gwarantuje chorągwi takiego statusu jak np. godłu.

Prezydencki proporzec to obecnie "płat tkaniny barwy czerwonej z wizerunkiem orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej pośrodku płata, w obramowaniu wężyka generalskiego"

Proporzec Prezydenta RP Chorągiew RP z 1927 roku
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News