Pojawiła się kolejna kontrowersyjna decyzja ministra środowiska, Jana Szyszki. Po tzw. Lex Szyszko oraz decyzji o wycięciu ponad miliona drzew w Puszczy Białowieskiej, minister zabrał się za zwierzęta. Jego ofiarą padnie gatunek, który dopiero niedawno zadomowił się w Polsce.

Zwierzę zamieszkuję Europę, lecz jej południową część, głównie na Bałkanach. Zasięg jego występowania rozciąga się od Sri Lanki po Północne Włochy. W 2015 odnotowano występowanie pierwszych okazów na terenie Polski. Chodzi o szakala złocistego.

Do roku jego odkrycia w Polsce, szakal wedle naszego prawa nie istniał. Teraz, gdy ustawodawcy zorientowali się o przybyciu zwierzęcia na teren Rzeczpospolitej, może paść ofiarą myśliwych. Jan Szyszko planuje wpisanie szakala złocistego na listę gatunków łownych, dając tym samym myśliwym prawo do jego odstrzału. Pomysł tłumaczy się chęcią „poznania biologii tego gatunku”. Gdyby nowe prawo weszłoby w życie, obowiązywałoby od 2019 roku.

Przypadek szakala nie jest odosobniony. Minister już od dłuższego czasu próbuje zmienić prawo łowieckie. Jego zdaniem należy wydłużyć okres polowań na jelenie, daniele i dziki. Na te ostatnie do całego roku. Szyszko obnosi się też z propozycją zniesienia zakazu polowań na łosie.

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt wskazują, że motywacja ministra jest skrajnie inna niż wcześniej wspomniana biologia gatunku.

szakal złocisty, fot. wikimedia.org

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=BDQNFq1uh2w

źródło: wp.pl

...

Zobacz również