Tysiące Polek załamało się decyzją posłów w sprawie tzw. pigułki ,,dzień po”. Z pomocą przyszła im jednak zagraniczna organizacja – Women on Waves.

W miniony czwartek uchwalono ustawę na podstawie której pigułki ,,dzień po” w naszym kraju będą sprzedawane jedynie na podstawie recepty. Zdaniem przeciwników nowego prawa odizoluje nas ono od pozostałych państw Unii Europejskiej, w których środki tego typu można kupić bez najmniejszego problemu nawet w drogeriach.

Już dzień po decyzji posłów za Polkami wstawiła się kobieca organizacja Women on Waves. Jej przedstawiciele zapewnili, że wielu europejskich lekarzy zgodziło się już na wystawianie recept elektronicznych dla naszych rodaczek.

Zgodnie z przepisami – apteki w każdym kraju europejskim mają obowiązek realizować takie recepty. Po wydrukowaniu recepty możesz więc udać się do polskiej apteki, aby wykupić antykoncepcję awaryjną – piszą na swojej stronie działaczki Women on Waves.

Przedstawiciele organizacji udostępnili także ankietę on-line, która umożliwi Polkom uzyskanie recepty oraz numerów telefonów informacyjnych. Przypominają, że pigułki ,,dzień po” nie są środkami wczesnoporonnymi, a jedynie opóźniają owulację, w związku z czym wszystkie kobiety powinny mieć do nich swobodny dostęp.

Inicjatywa międzynarodowej organizacji z pewnością rozsierdzi polityków obozu władzy, którzy od miesięcy starali się o zmianę przepisów w sprawie tego typu środków. Teraz stworzone przez nich przepisy najprawdopodobniej kompletnie nie odniosą zamierzonego skutku.

...

Zobacz również

Zobacz również