justyna kowalczyk
screen TVP
Bartłomiej Chudy - 18 Grudnia 2018

Justyna Kowalczyk ma dość! Ostre oświadczenie

Justyna Kowalczyk zapracowała na miano polskiej "królowej zimy" tytaniczną pracą i wielką pokorą. Przy okazji stała się autorytetem zabierającym głos nie tylko w sprawach związanych ze sportem. Kowalczyk potrafi docenić, ale i dosadnie skrytykować, o czym przekonaliśmy się w jej dzisiejszym oświadczeniu.

Justyna Kowalczyk zakończyła w tym roku narciarską karierkę. Medalistka igrzysk olimpijskich i zwyciężczyni Pucharów Świata nieraz udowadniała, że jest kobietą piękną, ale i światłą. Jej inicjatywy i przekazy wykraczały daleko poza jej własne dobro.

Mocny komentarz. Justyna Kowalczyk o polskim smogu

Dziś uznana sportsmenka zabrała głos w sprawie, która elektryzuje polską opinię publiczną od dobrych dwóch lat. W kontekście jej ostatniego pobytu w Zakopanem jest ona szczególnie ważna. Chodzi o jakość powietrza. Nie od dziś wiemy, że Polska jest na mapie Europy jednym z głównych "kopciuchów" - za sprawą energii wytwarzanej w 80 proc. z węgla, ale i wysokiej liczby starych samochodów czy zwyczaju palenia w domowych piecach śmieciami. Efektem takiego stanu rzeczy jest smog, który opatula polskie wsie i miasta kiedy tylko nastaną chłody. Małopolska i Zakopane są na tej mapie jednym z niechlubnych rekordzistów. O tym, że górale lubią dosypywać do pieca wiemy od dawna. O ile wcześniej temat smogu był w tamtym rejonie "nieruszany" to dziś coraz więcej mówi się o przeciwdziałaniu tym praktykom. Ostatnie wpisy Justyny Kowalczyk są bardzo wymowne. - W Zakopanem i okolicznych wioskach można siekierę w powietrzu zawiesić. Szok oddechowy po 8 tygodniach w różnych częściach Europy (od Laponii, po Alpy, przez słowackie Tatry). Bez populizmu i bezkompromisowo trzeba tu działać - napisała na swoim Twitterze Justyna Kowalczyk. Według pomiarów z godz. 10 w Zakopanem stężenie pyłów PM 100 mikrogramów na metr sześcienny. To dwa razy więcej niż polska norma - zaznaczmy - najwyższa w Unii Europejskiej.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
OtyłośćJuż wiadomo! Te rzeczy najczęściej powodują ŚMIERĆCzytaj dalej
W innym z wpisów Kowalczyk nawiązała do praktyk ze Skandynawii. Napisała, że w tak ważnych kwestiach tam się "nie patyczkują". - Ochrona przyrody jest priorytetem. Przeciętny człowiek ma wyrzuty sumienia, gdy z jakiś przyczyn nie jest w stanie odpowiednio wysegregować śmieci. Poziom samoświadomości miażdży. I tego im zazdroszczę – napisała. Fatalna jakość powietrza, z przekroczeniami normy rzędu 300-400 proc. jest dziś w Warszawie, Krakowie, czy aglomeracji śląskiej. Nieco lepiej, ale też powyżej norm, jest we Wrocławiu czy Gdańsku.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kontrowersyjny wpis Justyny Kowalczyk. Fani są zdruzgotani
  2. Zrozpaczeni fani żegnają Justynę Kowalczyk. Na zawsze straciliśmy najlepszą w historii
  3. Znaki zodiaku, które mają najlepsze maniery. Potrafisz się dobrze zachować?
  4. To NIE smog! Chemiczna chmura nad polskim miastem, nie otwierajcie okien
Gienek LoskaNa wieść o śmierci Kory Gienek Loska zaczął się ruszać. Gwiazdy, które zapadły w śpiączkęCzytaj dalej
źródła: Twitter.com, Airly.eu
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News