Mężczyzna, który brał udział w paleniu kukły Judasza usłyszał zarzuty. Tylko za wykroczenie

Mężczyzna, który brał udział w paleniu kukły Judasza usłyszał zarzuty. Tylko za wykroczenie Źródło: Instagram

Judasz jest osobą, która zdradziła Jezusa Chrystusa, skazując go na okrutną śmierć. Od wielu lat w pewnych regionach obchodzona jest tradycja bicia kukły tego apostoła. Teraz zapadł wyrok w sprawie jednego z uczestników obrzędu.

Judasz Iskariota był apostołem i towarzyszył przez kilka lat Jezusowi Chrystusowi, by w ostateczności wydać go na męczeńska śmierć za pieniądze. Ostatecznie skończył tragicznie, a po dziś dzień jego postać jest synonimem zdrajcy.

W wielu miejscach na świecie co roku w okresie Wielkanocy obchodzona jest tradycja dokonywania "sądu nad Judaszem". Polega ona na tym, że kukłę symbolizującą zdradzieckiego Apostoła okłada się kijami, a następnie pali - podobnie jak z marzanną. Jednak w tym roku w popularnej tradycji, praktykowanej również w pewnym regionach Polski niektórzy doszukali się antysemityzmu. Zapadł nawet wyrok wobec jednego z uczestników.

Judasz został pobity i spalony według tradycji. Teraz zapadł wyrok

W Polsce tradycja "sądu nad Judaszem" praktykowana jest zaledwie od kilkudziesięciu lat. W niektórych regionach okłada się ją kijami, w innych zawiesza na szubienicy i pali. Jednak są regiony, w których co roku jest odprawiana aż od XVIII wieku. Podobnie jest w wielu innych krajach, nie tylko Europy. W tym roku jednak niespodziewanie niektóre środowiska doszukały się przestępstwa w tej czynności.

- 45 - letni mieszkaniec gminy Pruchnik został przesłuchany jako sprawca wykroczenia. Otrzymał zarzuty dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku oraz nieostrożnego obchodzenia się z ogniem. To zarzuty z kodeksu wykroczeń (...) Niewykluczone, że kolejnym osobom zostaną postawione zarzuty - powiedziała oficer Komendy Miejskiej Policji w Jarosławiu, cytowana przez portal Najwyższy Czas.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W przypadku Pruchnika kukła Judasza została przygotowana na Wielki Piątek, kiedy to została zawieszona na słupie elektrycznym. O godzinie 15.00, o której to według Pisma Świętego miał skonać Chrystus, kukła została odcięta, a następnie uderzana kijami przez dzieci - trzydzieści uderzeń, tyle samo ile srebrników wziął Judasz za swoją zdradę. Na samym końcu kukła została spalona i wrzucona do rzeki.

Okoliczni mieszkańcy są mocno zszokowani, że ta czynność została tak nagle uznana za wykroczenie. Ta tradycja jest bardzo stara i od wielu lat powtarzana każdego roku i wiedzą o tym wszyscy - nikt tego nawet nie próbował ukryć, a wręcz przeciwnie. Powtarzają się ciągle pytania, dlaczego właśnie w tym roku postanowiono uznać to za przestępstwo.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Antek Królikowski pokazał dziewczynę! Kim jest piękna Kasia?
  2. Marzena Rogalska z partnerem! Gwiazda TVP PIERWSZY raz pokazała ukochanego
  3. Z ostatniej chwili: Rząd przedłuży rok szkolny. Będzie "ustawa maturalna"
  4. Rzekoma ofiara Bieniuka przerywa milczenie ws. gwałtu. Niejednemu odbierze mowę
  5. Wczoraj zmarł legendarny aktor kultowych seriali TVP. Na jaw wychodzą smutne kulisy jego ostatnich lat życia
  6. Były mąż Kaczyńskiej po latach ujawnia kulisy identyfikacji ciała Marii Kaczyńskiej. Porażające

źródło: Najwyższy Czas!

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News