Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Dzieci okładały kukłę kijami, później ją spalono

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Dzieci okładały kukłę kijami, później ją spalono Źródło: Screenshot z youtube.com/nowiny24.pl

Judasz to postać historyczna, którą zna niemal każdy. To on wydał Jezusa arcykapłanom za 30 srebrników. Katolicy szczerze go za to nienawidzą - a już najbardziej Ci z Pruchnika. Co roku karzą oni publicznie Judasza wymierzając mu "razy" za zdradę, której się dopuścił. Widok jest przerażający, a w "sądzie nad żydem" uczestniczą nawet dzieci.

Judasz zdradził Jezusa za 30 srebrników. Postać ta przez katolików uznawana jest za wcielenie zła. Z tego właśnie powodu mieszkańcy Pruchnika symbolicznie palą kukłę Judasza i topią w rzece niczym marzannę. Ta tradycja ma już wiele lat i nadal trzyma się świetnie, choć nie popiera jej Kościół Katolicki.

Judasz topiony w rzece w Wielki Piątek to tradycja, którą kultywują mieszkańcy Pruchnika

W Wielki Piątek większość wierzących Polaków udaje się do Kościoła, aby uczestniczyć w najważniejszym nabożeństwie w całym roku liturgicznym - w śmierci i Męce Pana Jezusa. Choć znakomitej części katolików to wystarczy, inne zdanie na ten temat mają mieszkańcy Pruchnika. To właśnie tam co roku organizowane jest wydarzenie, które w mediach odbija się szerokim echem.

W trakcie Wielkiego Piątku przygotowywana jest kukła, która symbolizować ma Judasza. Następnie jedna z dorosłych osób ciągnie taką kukłę za sobą. Podążają za nią dzieci, które okładają Judasza kijami, co wywołuje powszechny śmiech gapiów. Następnie kukłę bije ochotnik, który ma zadać jej dokładnie trzydzieści uderzeń. W czasie wykonywania "kary" zebrani głośno odliczają zadawane "razy". Następnie kukła jest podpalana, aby skończyć w rzece.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wszystkiemu przyglądają się licznie zgromadzone z rodzicami dzieci, które traktują wydarzenie jako swoistą, świąteczną rozrywkę.

Co jest najciekawsze - sam Kościół Katolicki wypowiedział się negatywnie o tym dość osobliwym zwyczaju. Władze kościelne dopatrują się tam judofobii, bowiem lwia część zgromadzonych kukłę Judasza nazywa po prostu "żydem".

Jak donosi Express Jarosławski (który jako pierwszy poinformował media o wydarzeniu z Pruchnika) "sąd nad Judaszem" powrócił do gminy po długiej nieobecności, bowiem przez ostatnie 10 lat tradycja nie była kontynuowana, choć zanim nastąpiła dekada przerwy wydarzenie regularnie organizowane było przez mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jolanta Kwaśniewska w SZOKUJĄCYCH słowach o emeryturze Polaków. "Praca do 80. roku życia lub więcej". Czy ona OSZALAŁA?
  2. Córka znanego aktora zmarła w męczarniach na raka jajnika. Osierociła dwójkę dzieci
  3. Jackowski przewidział dzisiejszy zamach. Powiedział co będzie dalej, to mrozi krew w żyłach
  4. Z ostatniej chwili: Polak w centrum rzezi na Sri Lance. "To pierwszy taki przypadek w historii"
  5. Wielkanocny dramat żony Pawła Adamowicza. Łzy same napływają do oczu
  6. TVN właśnie podał porażające oświadczenie papieża Franciszka po zamachach na Sri Lance!
     

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News