Ważna zmiana dla przedsiębiorców
Pixabay
Oktawian Góral - 29 Maja 2020

Ważna zmiana dla podatników. Znamy datę. JPK_VAT później

JPK_VAT to nowy dokument, którym muszą się posługiwać płacący w Polsce podatki. Okazuje się, że początek obowiązku jego stosowania zostaje przeniesiony. Jednolity Plik Kontrolny będzie obowiązywał później, niż zakładano, czytamy w komunikacie podanym przez Ministerstwo Finansów. Obowiązek stosowania nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT przez wszystkich płatników VAT zostanie przesunięty z 1 lipca na 1 października 2020 roku. Tak wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

JPK_VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny miał ułatwić prowadzenie biznesu. Dokument kontrolny zastępuje składane dotychczas dwa inne dokumenty. Tą rewolucją w sposobie raportowania o finansach przedsiębiorstwa Ministerstwo Finansów chciało ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

Test na spostrzegawczośćIle trójkątów widzisz na obrazku? Tylko nieliczni wskażą wszystkie, ich liczba wprawia w osłupienieCzytaj dalej

Okazuje się, że pandemia koronawirusa krzyżuje plany we wszystkich aspektach życia. Jak czytamy w komunikacje wydanym przez Ministerstwo Minansów, JPK_VAT nie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020, jak początkowo planowano. Znamy nowy termin wprowadzenia obowiązku posługiwania się nowym dokumentem.

JPK_VAT zamiast dwóch dokumentów

Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Finansów, Jan Sarnowski, ministerstwo ma świadomość, że w okresie pandemii wdrażanie nowego JPK_VAT jest bardzo utrudnione.

-Chcemy ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu, dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej odsunęliśmy szereg terminów i zwolniliśmy firmy z wielu obowiązków - poinformował cytowany przez TVN24 Sarnowski.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Odmrażanie gospodarki listaLada dzień będziemy musieli podporządkować się nowym nakazom. Mamy listę najważniejszych zmianCzytaj dalej

JPK_VAT to baza danych o dokonanych zakupach oraz wykonanej sprzedaży. Baza ma wynikać z ewidencji VAT prowadzonej przez firmę. Dokument elektroniczny jest przesyłany do Ministerstwa Finansów. Nowy dokument zostaje wprowadzony zamiast dwóch dotychczas obowiązujących dokumentów.

Dotychczas przedsiębiorca musiał składać deklarację VAT-7lub VAT-7k oraz załączniki, a także "stary"dokument JPK-VAT. W myśl nowych przepisów do Ministerstwa należy wysyłać tylko jeden plik. Będzie nim "nowy" JPK_VAT.

Dokument JPK_VAT jest przygotowany w dwóch wersjach. Pierwsza z dopiskiem "M" przeznaczona jest dla tych, którzy rozliczają się w cyklach miesięcznych, druga z literą "K" przy nazwie, dla przedsiębiorców wysyłających zeznania co kwartał. Według resortu nowy dokument JPK_VAT to ważne i niezbędne narzędzie do analizy finansowej.

Jak podaje ministerstwo, dzięki jednemu plikowi oraz jego odświeżonej wersji, administracja będzie mogła jeszcze łatwiej walczyć z dziurą w VAT, a także chronić uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi. Nowy sposób rozliczania ma być także ułatwieniem dla prowadzących firmy, znika bowiem obowiązek wysyłania dwóch różnych dokumentów oraz załączników do nich.

Zgodnie z tarczą antykryzysową z 31 marca, termin wejścia w życie nowych przepisów został przesunięty. Wszyscy podatnicy będą musieli rozliczać się według nowych zasad od 1 października 2020 roku. Poprzednio zmiany i nowe obowiązki firm miały wejść w życie 1 kwietnia. Następnie przeniesione ten termin na 1 lipca, ale tylko dla dużych firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa nie zostały objęte zmianą. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował apel do Ministerstwa. Zgodnie z komunikatem ministerstwa, termin został przesunięty dla wszystkich na 1 października.

Dzisiaj grzeje:
1. Nie było innego wyboru. Od 1 czerwca zostanie jednak wprowadzone nowe obostrzenie

2. Na cmentarzach pojawiły się dziwne kartki. Ich treść przyprawia o dreszcze

- W ocenie rzecznika MŚP 3-miesięczne przesunięcie tego terminu powinno być zastosowane również wobec mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, co byłoby zgodne z dotychczasowym zamysłem stopniowego obejmowania nowymi rozwiązaniami w zakresie jednolitego pliku kontrolnego firm o coraz mniejszej skali działalności - informował rzecznik.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Matka mówiła wszystkim, że jej syn zaginął. Policja odkryła jednak wstrząsającą prawdę
  2. Zbigniew Boniek chwycił mikrofon i wprawił Polaków w euforię. Kibice mogą wrócić na stadiony już niebawem, padła data
  3. Zenon Martyniuk stracił już nadzieję. Przykre doniesienia mediów o królu disco polo
  4. Wielkie szczęście w domu Jolanty Kwaśniewskiej. Z całego serca gratulujemy
  5. Waży się przyszłość zasiłku opiekuńczego. Już wiemy, do kiedy będzie wypłacany
  6. Gotujesz rosół na kurczaku? Nie zapominaj o triku naszych babć, dzięki niemu zmysł smaku orbituje

Małżeństwo robiło sobie zdjęcieStarsze małżeństwo każdego roku robiło sobie zdjęcie przed domem. Ostatnia fotografia z serii wyciska z człowieka wszystkie łzyCzytaj dalejŹródło: TVN24Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News