Mało kto wie, ale Jolanta Kwaśniewska przeprowadziła cichą rewolucję. Bez niej byłoby całkiem inaczej

Mało kto wie, ale Jolanta Kwaśniewska przeprowadziła cichą rewolucję. Bez niej byłoby całkiem inaczej Źródło: TRICOLORS East News

Jolanta Kwaśniewska, jak wykazało badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, była ulubioną pierwszą damą wielu Polaków. Żona Aleksandra Kwaśniewska słynęła z szyku, elegancji i wielkiej klasy. W pewnym momencie prezydentury męża mogła cieszyć się większą popularnością niż on. Mało kto wie, że Jolanta Kwaśniewska przeprowadziła cichą rewolucję.

Jolanta Kwaśniewska niewątpliwie odmieniła wizerunek polskiej pierwszej damy. Jej charyzma i zaangażowanie w sprawy społeczne sprawiły, że żona Aleksandra Kwaśniewskiego cieszyła się dużą popularnością. Choć od prezydentury jej męża minęło już piętnaście lat, elegancka kobieta nadal wspominana jest z dużą dozą nostalgii. Była pierwsza dama do dziś udziela się charytatywnie, w tym w stworzonej przez siebie fundacji "Porozumienie bez barier". Polki niezmiennie doceniają jej wyczucie modowe, rzetelność w wypełnianiu obowiązków zawodowych oraz feministyczne poglądy, których nie boi się wyrażać publicznie. Jak wspominała w licznych wywiadach, starała się jak najlepiej wykorzystać możliwości, które wiązały się z pozycją społeczną, w jakiej się znalazła.

Jolanta Kwaśniewska przeprowadziła cichą rewolucję

Jolanta Kwaśniewska rozpoczęła pracę na stanowisku pierwszej damy w 1995 roku. W tamtym czasie nie wiedziała jeszcze, jak będzie wyglądało jej życie. Postanowiła jednak, że nie może być bierna. Ponieważ nie istniały wówczas żadne kanony czy zasady regulujące pełnienie roli pierwszej damy, musiała sama sprecyzować to, jaką misję chciałaby realizować. Żeby jak najlepiej wypełnić powierzone jej zadania, chętnie prosiła o radę bardziej doświadczone żony prezydentów, między innymi Bernadette Chirac i Hillary Clinton. Małżonka Billa Clintona okazała się być niezastąpioną pomocą. W jej życiu pojawiła się jednak jeszcze jedna osoba, która ją zainspirowała.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Podczas pogrzebu Matki Teresy z Kalkuty w 1998 roku, Jolanta Kwaśniewska poznała belgijską królową Fabiolę. To właśnie władczyni zapoznała żonę Aleksandra Kwaśniewskiego z wieloma kobietami pełniącymi urząd pierwszych dam. Rozmowa z królową zaowocowało pamiętnym wydarzeniem, do którego doszło w dziesiątą rocznicę ratyfikacji konwencji o prawach dziecka w 1999 roku.

- Ona mnie poznała z ogromną ilością osób. Potem udało mi się, ponieważ siedziałam na kanapie przez 4 godziny tego pogrzebu razem z królową Zofią, namówić ją, że mam taki pomysł, żeby w przyszłości zorganizować w Polsce spotkanie małżonek głów państw, to ona dzwoniła już do innych koleżanek mówiąc: "słuchajcie, znam Jolantę, to jest fajna dziewczyna, w związku z tym na pewno będzie fajnie przygotowane spotkanie" - mówiła później Jolanta Kwaśniewska.

Dzisiaj grzeje: 1. Tadeusz Rydzyk szalał ze słynną piosenkarką. Wszystko pokazano w TV Trwam
2. W trakcie ślubu miejsce panny młodej zajęła jej siostra. Niezwykły gest pana młodego

Żona Aleksandra Kwaśniewskiego od początku deklarowała, że będzie pomagała Polakom. Fundacja, którą założyła, pomogła jej w realizowaniu tego założenia. Wzięła udział także w wielu zagranicznych akcjach społecznych. Jolanta Kwaśniewska jest otwarta i tolerancyjna, ma swoje zdanie i nie boi się go wyrażać. Nigdy nie stała w cieniu męża, co znacząco wpłynęło na wizerunek Polski. Cicha rewolucja, którą prowadziła, by nadać znaczenia stanowisku pierwszej damy, niewątpliwie się powiodła. Nie da się ukryć, że gdyby nie jej starania, rzeczywistość mogłaby wyglądać inaczej. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Na jaw wyszło, co obraziło Justynę Żyłę. Piotr nie wytrzymał, straszy ją policją
  2. Pazura był w restauracji z żoną, nagle rozegrały się porażające sceny. Obsługa w jednej chwili wpadła w panikę
  3. W sieci pojawiło się zdjęcie Kurskiego z byłą żoną sprzed 20 lat. Niebywałe, że koniec przyszedł niedługo potem
  4. Nieznane oblicze Tadeusza Sznuka ujawnione. Nikt nie miał pojęcia, nikt by się nie spodziewał
  5. Przyłapali ich, zaraz po ślubie. Ujawniono co Jacek Kurski z nową żoną zrobili po ceremonii
  6. Dramatyczna sytuacja na północy kraju. Pociągi wstrzymane, jest ofiara śmiertelna. Relacja czytelniczki

Źródło: Viva

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News