Joanna Żółkowska - aktorka Klanu. Ile ma lat gwiazda serialu TVP?

Joanna Żółkowska - aktorka Klanu. Ile ma lat gwiazda serialu TVP? Źródło: instagram.com/paulina_holtz

Joanna Żółkowska - kim jest aktorka znana z ról w najlepszych polskich filmach, takich jak: Młode Wilki, czy Zróbmy sobie wnuka? Największą popularność przyniosła jej rola Anny w serialu TVP Klan.

Joanna Żółkowska: wiek, data urodzin, rodzina

Joanna Żółkowska urodziła się 6 marca 1950 roku w Siedlcach, ma więc 69 lat. Jest siostrą Jolanty Żółkowskiej, polskiej aktorki filmowej i teatralnej, znanej z Plebanii, czy serialu Dom. Ma córkę Pauliną Holtz, która również występuje z nią w serialu. 

 - Ja, wychowując Paulinę, powtórzyłam mój dom, moją mamę. Nigdy nie stosowała wobec mnie zakazów. Prosiła: Zastanów się, czy dobrze robisz. Zawsze mówiłam Paulinie, że nie jest ważne to, co myślą inni, tylko to, co myśli ona. To nie zawsze było łatwe. To była gehenna, ale mnie to cieszyło. Dziecko ma prawo do własnego świata, tajemnic. Paulina, kiedy była mała, zapytała: "Czy ja wszystko muszę ci mówić?". Powiedziałam, że jest taka sfera prywatności, którą ma każdy człowiek, małe dziecko też, i którą trzeba w sobie chronić - mówiła aktorka.

Obecnie związana jest z reżyserem i scenarzystą - Robertem Ignacym Glińskim, choć jej relacje z płcią przeciwną bywały skomplikowane. Miało to związek z tym że nie potrafiła obdarzyć mężczyzn zaufaniem. Jest przeciwniczką ślubów, uważa, że małżeństwo wcale nie daje poczucia bezpieczeństwa, a w życiu może liczyć tylko na siebie.

Joanna Żółkowska - aktorka serialu Klan

W 1972 r. ukończyła studia na PWST w Warszawie. Należała do zespołu Starego Teatru w Krakowie, od 1974 związana była ze stołecznym Teatrem Powszechnym. Obecnie jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.

Zagrała w wielu polskich filmach, między innymi w Rozmowach kontrolowanych, Młodych Wilkach, Rozmowach nocą, czy Zróbmy sobie wnuka.

Jednak najbardziej zasłynęła, wcielając się w postać Anny Surmacz-Koziełło w Klanie. Jest tam właścicielką salonu sukien ślubnych i działaczką społeczną. Jest też przyjaciółką rodziny Lubiczów, więc w serialu nie brakuje wspólnych scen matki i córki Pauliny Holtz. Bohaterka jest znana głównie ze swojej gadatliwości, nadużywania słowa "absolutnie", Anna jest energiczna, zdecydowana i lubi brać sprawy w swoje ręce.

 - Lubię, chociaż to bywa trudne. Z jednej strony patrzę na nią jak na aktorkę, czyli partnera na scenie. Z drugiej, zamiast patrzeć, jak ona gra, mam typowo matczyne lęki i boję się, że się przeziębi czy zrobi sobie krzywdę. Nie umiem się tego pozbyć, co mnie trochę denerwuję. Nie potrafię zupełnie wyjść z roli matki - odpowiedziała, zapytana czy lubi grać z córką.

Ponadto Joanna Żółkowska jest autorką autobiograficznej książki pod tytułem „Układanka”. W 2013 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za swój dorobek artystyczny.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Pamiętacie Tomka ze Złotopolskich? Wiemy czym się dzisiaj zajmuje Piotr Szwedes
  2. Agnieszka Sitek: aktorka Złotopolskich. Co się z nią dzieje?
  3. Co studiowała Marcysia ze Złotopolskich? Legendarny serial TVP nadal wzrusza
  4. Marta Gabriel - Złotopolscy. Kim jest aktorka wcielająca się w kultową rolę?
  5. Wstrząsająca przemiana Magdy Gessler. Jak wygląda w prostych włosach?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News