Janusz Korwin-Mikke twierdzi, że prezydent Andrzej Duda polepszył stosunki Moskwy z Berlinem żądając od Niemiec partnerstwa i „z grubej rury atakując Rosję”. Prezydent Duda ostro wypowiedział się o Rosji podczas spotkania w Monachium na temat bezpieczeństwa międzynarodowego. 

– Na moją radę – by, jeśli atakuje się Niemcy, polepszyć stosunki z Rosją – JE Andrzej Duda pobił rekord JE Witolda Waszczykowskiego: od Niemiec zażądał „partnerstwa”, a Rosję zaatakował z grubej rury. Znakomicie polepszył tym stosunki Moskwy z Berlinem – napisał.

– A w Rosji coraz normalniej. Nawet komuniści zaczęli mówić ludzkim głosem. Np. tow.Genady Ziuganow zaproponował powrót do waluty złotej, by uniezależnić rubla od machinacji z dolarem. Jeśli zrobią to razem z Chińczykami – musi się udać! – dodał.

Prezydent Andrzej Duda ostro zaatakował premiera Dmitrija Miedwiediewa podczas spotkania w Monachium, gdzie odbywały się rozmowy na temat bezpieczeństwa międzynarodowego. Wypowiedź polskiego prezydenta zszokowała niemieckiego ministra spraw zagranicznych.

– Mówiąc o powrocie „zimnej wojny”, Rosja mówi o swoim działaniu. To znaczy, że wraca do retoryki zimnowojennej i do samej „zimnej wojny”. Tym samym oznacza to, że próbuje podważyć ład, który ukształtował się w Europie po tej pierwszej „zimnej wojnie” – mówi prezydent.

– Jeżeli zamkniemy drzwi na dialog, to szanse na uzyskanie dobrego konsensusu i uspokojenie sytuacji prawie znikają. Ale żeby dialog z Rosją był konstruktywny, to musi być realizowany z pozycji partnerskiej. Ale jeżeli popatrzymy na działania Rosji, która bezlitośnie wykorzystuje słabość konkurentów i swoich potencjalnych ofiar, to nie mam wątpliwości, że tylko rzeczywista obecność NATO będzie skuteczną polityką odstraszania, która zapobiegnie dalszym imperialnym działaniom ze strony Rosji – dodał.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

Zobacz również