"Plaga szalonych motorowodniaków." Niepokojące relacje z miejsca zaginięcia Piotra Woźniaka-Staraka

"Plaga szalonych motorowodniaków." Niepokojące relacje z miejsca zaginięcia Piotra Woźniaka-Staraka Źródło: facebook.com/Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie

Jezioro bywa zdradliwe - nie tylko dla osób, które dopiero uczą się żeglować lub pływać motorówkami, ale też dla doświadczonych ludzi przeceniających swoje możliwości. Często poszkodowanymi są niewinne osoby. Mazurscy "tubylcy" co wakacje modlą się, by ofiar na wodzie było jak najmniej.

Jezioro nie jest dla każdego - tak mówią mieszkańcy okolicznych mazurskich wód i miasteczek, przy których znajduje się niezliczona ilość portów. Zawsze, gdy nadchodzą letnie miesiące, są mocno zaniepokojeni, a jednocześnie przeklinają osoby przeceniające swoje możliwości i narażające innych na niebezpieczeństwo.

Jezioro rządzi się swoimi prawami

Aby pływać po mazurskich jeziorach wcale nie trzeba mieć żeglarskiego patentu czy też patentu motorowodnego. Maszyny można wypożyczać bez potrzebnych dokumentów, wystarczą jedynie dowód osobisty i pieniądze. Oczywiście są wtedy ograniczenia w mocy silnika, jednak ci, którzy wypożyczają mocniejsze jednostki i zależy im na dobrym dochodzie, udzielają jednodniowego szkolenia.

"Plaga szalonych motorowodniaków" - tak określają wakacyjne wydarzenia właściciele wypożyczalni i szkół żeglarskich. Nieczęsto w grę wchodzi również alkohol - wiele osób jest zdania, że łódź to nie auto, porusza się nieco wolniej, dlatego można. Otóż nie, nie można. Policja wodna ma przynajmniej kilka interwencji dziennie do pijanych sterników, którzy zachowują się nieodpowiedzialnie. Są tak pewni swoich umiejętności, że pijąc na łodzi nie noszą nawet kapoka.

Właściciel szkoły żeglarskiej opowiada o karygodnym zachowaniu sterników

Najwięcej incydentów zdarza się podczas pokonywania malowniczych mazurskich kanałów. Ci, którzy płyną zgodnie z przepisami ograniczenia prędkości, często są narażani na stłuczkę, poważne uszkodzenie silnika lub zagrożenie życia przez osoby płynące z naprzeciwka, które za nic mają wszechobecne znaki. Fale powstające w wąskich przepływach są trudne do zbicia przy małych prędkościach i niemożnością manewrowania.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Łodzie z ponad 100-konnymi silnikami pędzą w ślizgu, zawracają, by poskakać na wytworzonych falach. Wszystko to przy głośnej muzyce i krzykach pasażerów. To codzienny widok z mojej przystani. Byłem świadkiem nocnych wyścigów skuterów wodnych. Na pełnej prędkości leciały przez ciasny kanał w Giżycku. Obecny sezon jest najgorszy od lat. Codziennie mamy informacje o zatrzymaniu pijanego sternika, stłuczce na wodzie, albo zderzeniu skuterów - opowiada o sytuacji na Mazurach właściciel szkoły żeglarskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Bardzo bolesna wiadomość. Nie żyje aktor "Pierwszej miłości", "Świata według Kiepskich" i wielu innych hitowych seriali
2. Miliony Polaków będą kupować w Lidlu jeszcze taniej, wszystko dzięki prostemu rozwiązaniu

Często przy wyścigach motorówek bywa tak, że sternicy wypadają ze swoich maszyn. Potem są znajdowani martwi - dryfują na wodzie lub kończą przykryci mułem. Żeglarze i policja są również uczuleni na fakt pływania nocą po spokojnych wodach; to zakazane.

Niektórzy podają przykład: dzień przed wypadkiem Piotra Woźniaka-Staraka zatrzymano sternika poruszające się motorówką, który miał 1,5 promila we krwi. W poprzedni weekend utonął mieszkaniec Piaseczna, który po alkoholu poruszał się skuterem wodnym. Po drugim upadku do wody znaleziono już tylko jego zwłoki. Zderzenia skuterów na środku głębokich jezior to już codzienność.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koleżanka Agnieszki Woźniak-Starak przerywa milczenie. Jej słowa łamią serca
  2. Kim jest Julia Woźniak-Starak? Media podejrzewają, że to ona towarzyszyła bratu na jeziorze Kisajno
  3. Złamał obie nogi i wezwał pogotowie, ale ratownicy nie potrafili go znaleźć. Umierał przez kilka dni
  4. Jej brat bliźniak urodził się 3 miesiące później. Powód jest zdumiewający, nawet lekarze nie mogli w to uwierzyć
  5. Zawieszono poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka. Policja: Akcja zostanie wznowiona jutro

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł