Za sprawą reformy sądownictwa prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość oczy całego świata zwrócone są w kierunku Polski. Zdaniem wielu osób jedyną osobą mogącą pohamować autorytarne zapędy Jarosława Kaczyńskiego jest prezydent Andrzej Duda.

Pierwszą osobą, która zaapelowała do Prezydenta RP o interwencję był Donald Tusk. W podobnym tonie wypowiadali się również przedstawiciele Stanów Zjednoczonych.

Teraz do tego grona dołączają także przedstawiciele międzynarodowych środowisk prawniczych. Wśród nich są między innymi sędziowie i adwokaci z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, Słowacji, Estonii oraz Czech.

Zachęcamy Pana do użycia Pańskiego politycznego i moralnego przywództwa i skorzystania z prawa do weta – apelują do prezydenta Andrzeja Dudy w liście przedstawiciele Rady Adwokackiej Anglii i Walii.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zebrała 52 organizacje pozarządowe, które wspólnie zwracają się do Prezydenta RP, by ten nie popierał reform sądownictwa forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Swoje zaniepokojenie wyraziła również przewodnicząca Amerykańskiego Stowarzyszenia Prawników.

Rada będzie wnikliwie przyglądać się sytuacji i wspierać wysiłki w celu zachowania niezależności sądownictwa w Polsce – oświadczyła Linda A. Klein.

źródło: wiadomosci.onet.pl

...

Zobacz również