Jesteś inteligentny? Masz małe szanse na bycie bogatym

Jesteś inteligentny? Masz małe szanse na bycie bogatym Źródło: źródło: flickr.com, pixabay.com

Można by pomyśleć, że osoba inteligentna jest z góry skazana na sukces. Człowiek z wysokim IQ nie tylko poradzi sobie w życiu, będzie wiedział jak odnaleźć się w każdej sytuacji, okryje się sławą, a co najważniejsze - będzie bogaty. Nic bardziej mylnego.

Najnowsze badania w tej materii wskazują na to, że inteligencja nie predestynuje nas do bycia zamożnymi. Dotąd osoby, takie jak np. politycy, sądziły, że bycie inteligentnym to już 25% do 50% drogi do bycia bogatym. To bardzo pozytywne założenie. Za pozytywne.

Okazuje się, że inteligencja ma o wiele mniejszy wpływ na nasz portfel, niż dotychczas sądzono. Poziom IQ koreluje się z bogactwem w stopniu 1-2%. Zgodnie z badaniami ekonomisty Jamesa Heckamana, ważniejsze od inteligencji są osobowość i umiejętności jednostki.

Jak twierdzi Heckman, o wiele łatwiej się wzbogacić, jeśli posiada się trzy zasadnicze cechy charakteru - zdyscyplinowanie, staranność i wytrwałość. Do podobnych wniosków o edukacji doszedł Steven Siebold, który swojego czasu przeprowadził wywiad wśród ponad tysiąca milionerów.

 - W bogaceniu się chodzi o to, by wiedzieć, czego się chce oraz być w pełni skupionym na zdobywaniu tego, niezależnie jak dużo pracy trzeba w ten cel włożyć. To proste, chociaż niełatwe - wnioskował Siebold.

Równie ważne jak to, jacy jesteśmy jest też to, co potrafimy. Bardzo istotne jest to zwłaszcza na wczesnym etapie życia, kiedy ludzki mózg jest najbardziej chłonny. Oczywiście, inteligencja pomaga w nauce nowych umiejętności, jednak nie jest do niej niezbędna.

By osiągnąć sukces finansowy, musimy też umieć łatwo nawiązywać kontakty, czy odwrotnie - trzymać język za zębami, kiedy to niezbędne. Eksperci wśród najważniejszych umiejętności wymieniają też punktualność czy umiejętność prezentacji i podstawową wiedzę w kwestii ubioru.

Wychodzi więc na to, że do bogactwa nie sposób dojść dzięki samej tylko inteligencji. Ta jest raczej ułatwieniem w zdobywaniu nowych umiejętności i dyscyplinowaniu własnego charakteru. Sama jednak nie wypcha nam kieszeni grubymi pieniędzmi.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News