Rząd PiS zajął się sprawą repatriantów. Od przyszłego roku startuje program mający na celu sprowadzenie do kraju Polaków, którzy przed II WŚ lub w jej trakcie, zostali przesiedleni na azjatyckie tereny ZSRR.

Władze postanowiły zapewnić podróż do Polski wszystkim osobom zamieszkałym tereny azjatyckie Rosji, które określają się jako Polacy i wyrażają chęć na przyjazd do naszego kraju. W ten sposób rząd ma zamiar ostatecznie rozwiązać problem przesiedlonych przed laty Polaków.

Bardzo dużo Polaków mieszka wciąż w Kazachstanie, gdzie jest ich aż 900 tys., jednak z tych terenów niewiele osób ma zamiar wziąć udział w rządowym programie. Według wstępnych szacunków, udział w programie, który trwać będzie od 2017 do 2026 roku, weźmie udział około 12,5 tys. osób.

Anna Maria Anders, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, oświadczyła, że projekt formacji rządzącej jest próbą rozwiązania problemu repatriantów. Wcześniej tematykę tę podejmowały samorządy, jednakże bez powodzenia.

 – Odpowiedzialność za proces repatriacyjny przejmie administracja centralna. Do tej pory realizowały ten obowiązek samorządy i to nie działało – oświadczyła Anders.

9 lat trwania programu będzie kosztowało 385 mln złotych. Pieniądze na niego w całości wyłożone mają być z budżetu państwa.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: wrealu24.pl
pt

Zobacz również