Jest ustawa! Repatrianci wrócą do domu

Jest ustawa! Repatrianci wrócą do domu

Rząd PiS zajął się sprawą repatriantów. Od przyszłego roku startuje program mający na celu sprowadzenie do kraju Polaków, którzy przed II WŚ lub w jej trakcie, zostali przesiedleni na azjatyckie tereny ZSRR.

Władze postanowiły zapewnić podróż do Polski wszystkim osobom zamieszkałym tereny azjatyckie Rosji, które określają się jako Polacy i wyrażają chęć na przyjazd do naszego kraju. W ten sposób rząd ma zamiar ostatecznie rozwiązać problem przesiedlonych przed laty Polaków.

Bardzo dużo Polaków mieszka wciąż w Kazachstanie, gdzie jest ich aż 900 tys., jednak z tych terenów niewiele osób ma zamiar wziąć udział w rządowym programie. Według wstępnych szacunków, udział w programie, który trwać będzie od 2017 do 2026 roku, weźmie udział około 12,5 tys. osób.

Anna Maria Anders, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, oświadczyła, że projekt formacji rządzącej jest próbą rozwiązania problemu repatriantów. Wcześniej tematykę tę podejmowały samorządy, jednakże bez powodzenia.

 - Odpowiedzialność za proces repatriacyjny przejmie administracja centralna. Do tej pory realizowały ten obowiązek samorządy i to nie działało - oświadczyła Anders.

9 lat trwania programu będzie kosztowało 385 mln złotych. Pieniądze na niego w całości wyłożone mają być z budżetu państwa.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: wrealu24.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News