Pojawił się kolejny sondaż preferencji wyborczych. A w nim – znów pewne zaskoczenie. Chociaż partia rządząca wciąż jest na czele, zmienia się sytuacja na niższych miejscach. Przypominamy, że do tego, jak i każdego innego sondażu należy podchodzić z dystansem.

W najnowszym badaniu preferencji wyborczych przeprowadzonym przez CBOS PiS osiągnął rekordowe 44% poparcia. Daleko za nim znajduje się Platforma Obywatelska z wynikiem o 25 punktów procentowych niższym – 19%.

Na kolejnych miejscach jest bez rewelacji, chociaż ugrupowanie Kukiz’15 znów wysunęło się na podium przed Nowoczesną Ryszarda Petru. Partie mają kolejno 8% i 6% poparcia.

Interesująca jest sytuacja PSL. Partia ta bowiem od transformacji ustrojowej w 1989 roku niezmiennie zasiada w ławach sejmowych. Przez bardzo wiele lat z tego czasu uczestniczyła także w różnych koalicjach rządzących. Niezmiennie od dłuższego czasu ugrupowanie odwołujące się do rolniczych i ludowych tradycji balansuje na granicy progu wyborczego.

W poprzednim badaniu CBOS-u przeprowadzonym miesiąc temu PSL znalazł się już poniżej progu wyborczego. Teraz, z poparciem 5% znów wróciło do gry.

Warto ponadto odnotować, że gdy w badaniu odliczy się osoby, które zaznaczyły opcję „nie wiem/nie mam zdania” – PiS po raz pierwszy w historii osiąga wynik 50%. PO – 22%, K’15 – 9%, .N – 7%, a PSL – 6%.

Źródło: parlamentarny.pl

...

Zobacz również

To trzeba zobaczyć! Najlepsze memy z Kaczyńskim w "patriotycznym płaszczu"