Jest proces przeciw Goldman Sachs. Ekskluzywne prostytutki, luksusowe hotele i odrzutowce

Goldman Sachs to jeden z największych ale i najbardziej kontrowersyjnych banków na świecie. Przedsiębiorstwo doradza rządom, miliarderom i wielkim firmom ale zarabia także na spekulacjach walutowych. W baku zatrudniony był między innymi Kazimierz Marcinkiewicz, do 2007 roku poseł PiS.

Goldman Sachs został pozwany przez rząd Libii. Kraj ten powierzył bankowi ogromne środki, które GS zainwestowa ł w dziewięć skomplikowanych instrumentów finansowych. Wielkie pieniądze, które reżim Muamara Kadafiego zarobił głównie dzięki ropie, zostały powierzone Goldman Sachs w celu poprawienia sytuacji finansowej państwa. W wyniku inwestycji GS oraz wybuchu kryzysu finansowego Libia straciła niemal wszystko, a bank zarobił 200 milionów dolarów.

Libijski Urząd Inwestycyjny twierdzi, że członkowie GS wykorzystywali brak doświadczenia libijskich urzędników, którzy nie pojmowali wszystkich detali skomplikowanych instrumentów finansowych, w które GS zainwestowało rządowe pieniądze.

W sprawie kluczowa są dwie postacie. Pierwszą z nich jest Haitea Zarti, brat wicedyrektora Libijskiego Urzędu Inwestycyjnego. Druga to Youseff Kabay, jeden z dyrektorów Goldman Sachs. Kabay organizował Zartiemu luksusowe wakacje w Maroku czy Dubaju, a także zamawiał mu ekskluzywne prostytutki. Wszystko odbywało się na koszt banku, w którym zresztą Zarti został przyjęty na staż. Kwestia stażu Haitea jest przedmiotem śledztwa amerykańskich służb.

Proces przeciw Goldman Sachs odbędzie się przed londyńskim sądem. Libia domaga się od bankowego molocha zwrotu 1,2 miliarda dolarów.

źródło: wprost

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News