Dwa lata temu ksiądz brutalnie potraktował chłopca, który chciał podnieść hostię z ziemi. Teraz wyrok duchownego uprawomocnił się i musi zapłacić dziecku grzywnę za wyrządzone szkody.

Cała akcja miała miała miejsce w 2014 roku lecz dopiero w tym roku sąd okręgowy utrzymał decyzję sądu pierwszej instancji, uznając księdza winnym. Duchowny uderzył 10-letniego Kubę, gdy ten schylił się po hostię, która upadła na podłogę podczas rozdawania pierwszej komunii.

Podczas postępowania ksiądz nie przyznał się do winy. Jego zdaniem padł ofiarą mediów, które podawały fałszywą informację o biciu dziecka.

Pierwszy Sąd uznał, że ksiądz dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej dziecka i skazał go na 5 tysięcy złotych grzywny. Obrona duchownego odwołała się od wyroku, tłumacząc zachowanie „wyższą koniecznością” i wnosząc o powołanie biegłego by ustalić, czy ksiądz miał obowiązek ratować hostię.

Sąd drugiej instancji odrzucił oba wnioski oraz nie zgodził się z tezą, że duchowny będzie miał problemy z zapłatą grzywny ze względu na miesięczny dochód dwa razy niższy niż zasądzona kara. Sądu zwrócił uwagę na posiadanie przez duchownego samochodu za 120 tys. złotych, który wzbudził poważne zastrzeżenia co do rzeczywistych dochodów.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: gazeta.pl

 

...

Zobacz również