To wiadomość z ostatniej chwili! Sytuacja w partii rządzącej jest bardzo kiepska. Choroba Jarosława Kaczyńskiego, zapowiedź kolejnych prezydenckich wet, widmo rekonstrukcji rządu, a także coraz większe niepokoje społeczne to zmory formacji rządzącej. Rękę do Prawa i Sprawiedliwości wyciągnęła jednak formacja, która formalnie należy do opozycji.

Tego PiS się nie spodziewało. Kiedy wszystko się wali i pali, nagle pomoc zaoferowali posłowie ruchu Pawła Kukiza. Jak mówią, chcą dogadać się z formacją rządzącą w sprawie sędziów wybieranych do Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi o wspólny wybór nominatów, co zapewni PiS niemal kompletną kontrolę nad tym organem.

Nietypowy deal

Gdzie jest jednak haczyk? Kukizowcy zastrzegli sobie, że mogą pomóc formacji Jarosława Kaczyńskiego w sprawie KRS pod warunkiem, że przejdzie ustawa o sędziach pokoju. Za tym prawem mocno optuje ruch Kukiz’15, dlatego dla kukizowców sprawa jest tak ważna. Politycy ruchu Kukiz’15 podkreślają jednak, że wskazani przez PiS nominaci do KRS nie mogą być „skażeni doświadczeniem z PRL”.

– W sprawie zmian w ordynacji samorządowej będziemy stawiać PiS opór, ale możemy się porozumieć przy wyborze składu KRS. Jeśli przedstawią kandydatów, którzy nie będą skażeni doświadczeniem w PRL-u, to możemy ich poprzeć. Chcemy jednak by została przyjęta ustawa o sędziach pokoju – mówi jeden z polityków Kukiz’15.

Nowoczesna i PO alarmują

Jeśli porozumienie dojdzie do skutku, Prawo i Sprawiedliwość wybrać ma 9 sędziów, a Kukiz’15 kolejnych 6. Oznaczałoby to wybranie całego składu przez ledwie dwie partie. Przeciwko temu sojuszowi już wystąpiły Nowoczesna i Platforma Obywatelska. Jak mówią politycy tych partii, to sprzedanie PiS całego systemu sądów w zamian za małą ustawę.

źródło: wp.pl

22 najbardziej wpływowe kobiety świata - Szydło wysoko w rankingu


8 zdumiewających faktów o współczesnych terrorystach

...

Zobacz również