Relacje między Komisją Europejską oraz węgierskim rządem stają się coraz bardziej napięte. Unijny organ zdecydował się bowiem stanowczo odpowiedzieć na list Viktora Orbana, co bez wątpienia nie ucieszy premiera jednego z krajów członkowskich wspólnoty.

Polityk wystosował jakiś czas temu oficjalne pismo, w którym wnioskował do Komisji Europejskiej o wsparcie ochrony granic jego państwa. Węgrzy chcą bowiem, aby Bruksela dofinansowała kwotą wysokości ok. 883 mln euro budowę ogrodzenia na ich granicy.

Przedstawiciele organu unijnego odmówili jednak przeznaczenia tak ogromnej kwoty na ten konkretny cel. Zaznaczyli, że będą oni pomagali Węgrom bronić granic, jednak nie zdecydują się na wspieranie budowy ogrodzeń.

– Odnotowujemy, że węgierski rząd uznaje teraz, iż solidarność jest ważną zasadą UE i że UE może okazywać solidarność, żeby chronić wspólny interes. (…) Wspieramy środki na rzecz ochrony granic zewnętrznych, mogą to być środki nadzoru, czy sprzęt do kontroli granicy, ale nie finansujemy ogrodzeń – stwierdzili oficjalnie przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Dla Viktora Orbana sytuacja ta jest bez wątpienia niemałym ciosem wizerunkowym. Czas pokaże, w jaki sposób zdecyduje się on odpowiedzieć Brukseli na jej oficjalne stanowisko.

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła

Zobacz również