MSWiA ogłosiło konkurs na grafikę, która miałaby znaleźć się w nowym paszporcie. Najpopularniejsze, zgłoszone zdjęcia budzą ogromne kontrowersje. Zareagowali reprezentanci Litwy i Ukrainy.

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę MSWiA ogłosiło konkurs na grafikę, która miałaby znaleźć się w nowej wersji paszportu. Wśród zgłoszonych propozycji, dużą popularnością cieszą się m.in. zdjęcie Józefa Piłsudskiego z Gabrielem Narutowiczem, Orderu Odrodzenia Polski i portret Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Głośno jest też o zaproponowanych w konkursie zdjęciach Cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy. W obu przypadkach mowa o negatywnej sławie. Dyplomacja państw, na terenie których robione były zdjęcia, jest oburzona.

To właśnie wywołuje i zdumienie, (…) i zaniepokojenie, ponieważ to godzi w dobro naszych relacji – komentował sprawę dla TVN24 Mykoła Jarmoluk, pełniący obowiązki ambasadora Ukrainy w Polsce.

Równie ostro o sprawie wypowiedział się przedstawiciel Litwy.

Takie zamiary są niezgodne z przyjaznymi relacjami sąsiedzkimi i są uważane przez stronę litewską jako nie do przyjęcia. Ostra Brama i obraz Najświętszej Maryi Panny wewnątrz niej znajdują się na terytorium Litwy i ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa– można przeczytać w komunikacie MSZ Litwy.

źródło: TVN24

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=hE8DTQ0wSsc

...

Zobacz również