Prezydent w końcu zrezygnował po wielu latach sprawowania urzędu. Pewnie nie zdecydowałby się na ten krok, gdyby nie wojskowy pucz. Wobec takiej decyzji możliwe będą reformy w kraju.

Emmerson Mnangagwa został dzisiaj zaprzysiężony na najważniejszy urząd w Zimbabwe. Było to możliwe dzięki byłemu już przywódcy kraju. Robert Mugabe niedawno zrezygnował z urzędu po niemal trzydziestu latach bycia prezydentem.

Przysięgam, że jako prezydent Republiki Zimbabwe będę wierny Zimbabwe oraz będę bronił konstytucji i wszystkich praw kraju. Będę wspierał wszystko, co służy rozwojowi Zimbabwe i sprzeciwiał się wszystkiemu, co mu szkodzi – oświadczył tuż po ceremonii zaprzysiężenia Mnangagwa.

„Krokodyl” będzie rządził do wyborów

Mnangagwa jeszcze niedawno sprawował funkcję wiceprezydenta kraju. Teraz będzie rządził do końca obecnej kadencji Mugabego. Wybory mają się odbyć dopiero w przyszłym roku. Nie ma jeszcze ustalonej konkretnej daty.

Ceremonia zaprzysiężenia odbyła się na stadionie w stolicy kraju Harare. Na miejscu zgromadzonych było wielu zwolenników Mnangagwy, zwanego „Krokodylem”.

ZOBACZ TAKŻE: Wojsko zorganizowało pucz. Powód? Tak kuriozalny, że…

W loży honorowej było też obecnych wielu przywódców z innych afrykańskich krajów, m.in. prezydentów Botswany, Mozambiku i Zambii. Swoje gratulacje złożył także rządzący Republiką Południowej Afryki Jacob Zuma, wyrażając też nadzieję, że Mnangagwa poprowadzi swoje państwo do licznych reform.

ZOBACZ TAKŻE: Czegoś takiego nie było od dekad. URZĘDUJĄCY prezydent…

Areszt domowy

Ponad tydzień temu w Zimbabwe armia przeprowadziła zamach stanu. Rządzący przez trzy dziesięciolecia Robert Mugabe został umieszczony w areszcie domowym. Po tym zdarzeniu postanowiono negocjować z Mugabe pokojowe zrzeczenie się z urzędu. 18 listopada miały miejsce masowe protesty ludności przeciwko wieloletniemu przywódcy. Trzy dni temu Robert Mugabe wysłał list do parlamentu, oficjalnie rezygnując z dotychczas pełnionego stanowiska.

Niewiarygodne bogactwo, w jakim żyje Kim Dzong Un [ZDJĘCIA]

9 przerażających katastrof z udziałem ważnych polityków

Źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również

Zobacz również