Cancer_patient-wiki
fot. Wikimedia Commons/jennifrog
Jan Odyniec - 9 Czerwca 2018

Jest lek na raka!

Nowotwory wciąż są chorobami, które budzą największy strach w społeczeństwie. To między innymi dlatego, że lek na raka wciąż jest poszukiwany przez naukowców. Wszystko wskazuje jednak na to, że właśnie dokonano przełomu w tej dziedzinie.

Najczęstszym nowotworem występującym wśród kobiet jest rak piersi. Jest to choroba wciąż budząca ogromny strach. Są kobiety, które ze względu na obciążenie genetyczne decydują się na mastektomię - amputację piersi - nawet jeśli są zdrowe.

Lek na raka odnaleziony? Jest przełom

Najnowsze badania amerykańskich naukowców określane są jako przełom w onkologii. To dlatego, że wszystko wskazuje na to, że znaleziono metodę leczenia raka piersi, która może być skuteczniejsza od tej najstraszniejszej - chemioterapii. Poza tym jest ona znacznie mniej uciążliwa. Dotąd pacjentki, u których stwierdzono raka piersi, przechodziły chemioterapię, która aż w 70% przypadków była bardzo mało efektywna. Naukowcy odkryli jednak skuteczniejszą i znacznie łagodniejszą terapię hormonalną. Wyniki przełomowego badania TAILORx zostały przedstawione przez dra Josepha Sparano z Montefiore Medical Center w Nowym Jorku na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Chicago. - Dzięki wynikom tych przełomowych badań aż 70 proc. pacjentek, u których rozpoznano najczęstszą postać raka piersi, może uniknąć chemioterapii - oceniła dr Kathy Albain z Loyola University Chicago Stritch School of Medicine.

O co chodzi?

Badanie było prowadzone od 2006 roku. Poddano mu 10 tys. kobiet ze zdiagnozowanym we wczesnej fazie rakiem piersi. Zostały one poddane testowy Oncotype DX, który bada aktywność 21 genów w guzie nowotworowym. Na podstawie badania ocenia się prawdopodobieństwo wyleczenia - im wyższy wynik, tym gorzej. Wyniki poniżej 10 pkt oznacza, że chemioterapia nie jest potrzebna. Powyżej 25 pkt chemia jest zalecana. Dotąd jednak nie było wiadomo, jak postępować z pacjentkami mającymi wynik 11-25 pkt. Wyniki badania TAILORx dotyczą przede wszystkim kobiet w wieku 50-75 lat. Dla młodszych kobiet, które w teście Oncotype DX notują wynik 16-25 pkt chemia może być skuteczna. Nie wiadomo na razie co obniża jej skuteczność u starszych kobiet. W przypadku starszych pań wykazano, że wynik 11-25 pkt uzyskuje największa grupa pacjentek - to aż 70% kobiet cierpiących na raka piersi. W ich przypadku wykazano, że leczenie chemioterapią połączoną z hormonami daje przeżywalność na poziomie 93,8%. W przypadku samej terapii hormonalnej - która jest znacznie mniej uciążliwa, nie powoduje bowiem wymiotów, utraty włosów i potwornych zniszczeń w organizmie - przeżywalność jest porównywalna, a nawet nieco wyższa, bo na poziomie 93,9%.

Przełom w onkologii

Skutki uboczne terapii hormonalnej są znacznie mniej dotkliwe, to głównie bóle mięśni i stawów. Równocześnie skuteczność jest porównywalna, albo nawet nieco lepsza, niż w przypadku stosowania bardzo uciążliwej chemii. Dlatego też naukowcy podkreślają, że ten nowy lek na raka może oznaczać znaczną poprawę życia i leczenia nowotworu piersi zwłaszcza u kobiet starszych. Entuzjazm, jaki trwa wokół wyników badań TAILORx jest podzielany przez wszystkich naukowców.Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Afera w polskiej polityce! Wraca temat choroby nowotworowej Kaczyńskiego
  2. Niemcy właśnie ujawnili, cała Europa w szoku! "Kaczyński ma raka"
  3. Mandaryna zanika, jest z nią tragicznie. Straszna choroba niszczy jej życie
ZAMIANA
książkiewicz12 znanych Polaków, którzy pokonali raka [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem [ZDJĘCIA]Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News