Przystojny mężczyzna w drogim garniturze, kolega z pracy czy sąsiadka. Każdy może mieć w sobie skłonności psychopatyczne. Prawdziwymi psychopatami są ci, po których najmniej byśmy się tego spodziewali. Amerykańscy naukowcy stworzyli zagadkę, dzięki której można rozpoznać prawdziwego psychopatę. 

Psychopatów cechuje ogromna pewność siebie, charyzma, pełne skupienie na osiągnięciu założonego celu, duża odporność psychiczna, urok osobisty. Nie odczuwają wyrzutów sumienia, nie współczują. Potrafią się świetnie kamuflować i ukrywać swoje dewiantyczne skłonności.

Zagadka dla psychopatów

Do zidentyfikowania psychopaty Judith Jarvis Thomson wykorzystała dylemat moralny opisany przez filozofa Philippa Foota. Spróbuj odpowiedzieć na tę zagadkę i sprawdź, czy jesteś psychopatą.

Niekontrolowany trolejbus zaraz ruszy i przejedzie pięć osób. Ty stoisz na kładce dla pieszych obok dużego nieznajomego. Twoje ciało jest za lekkie, żeby zatrzymać trolejbus, ale jeśli zepchniesz na szyny nieznajomego, zabijając go, uratujesz pięć osób. Czy zepchniesz tego człowieka?  

I tutaj rozpoczyna się prawdziwy dylemat. Co powinniśmy zrobić? Zabić jedną osobę, by uratować pięć? Czy może pozwolić umrzeć pięciu osobom i nie poświęcać życia jednej, totalnie obcej nam osoby?

Rozwiązanie zagadki

Zdaniem amerykańskich badaczy, osoby które poświęciłyby życie jednej osoby, kierując się przy tym logiką, że lepiej stracić jedno życie, a uratować pięć innych, mają największe skłonności psychopatyczne. Z kolei ci, którzy wybrali drugie rozwiązanie, wykazują się bardzo dużym poczuciem etyki i moralności.

Po czym poznać, że jesteś wyjątkowo inteligentny? Oto 10 cech!


9 największych psychopatów wszech czasów

źródło: planeta fm

...

Zobacz również