,,Jeśli Mołdawia przyłączy się do Rumunii, to Naddniestrze do Rosji” – twierdzi amerykański ekspert Robert David Kaplan, jednocześnie ostrzegając Rumunię przed zbyt pochopnymi deklaracjami o zjednoczeniu obydwu państw.

Amerykanin uważa, że fuzja państw zaowocuje jedynie aneksją Naddniestrza przez Rosjan oraz zajęciem przez Federację Rosyjską znacznie bardziej agresywnego stanowiska względem Mołdawii. Kaplan w wywiadzie udzielonym rumuńskiej agencji informacyjnej Agerpres zaznacza, że Rumunia powinna zachować czujność i być wyczulona na zbyt silne wpływy rosyjskie u swojego sąsiada, jednak z drugiej strony szkodliwym i nierozsądnym ze strony Bukaresztu byłoby otwarte domaganie się zjednoczenia z Kiszyniowem. Samym Mołdawianom ekspert zalecił „ścisłość” w relacjach z Moskwą oraz aktywne wykorzystywanie dyplomacji.

Zgodnie z oficjalną stanowiskiem Rumunii Republika Mołdawii jest jednym z dwóch rumuńskich państw w Europie, Mołdawianie-Rumunami, a język mołdawski-rumuńskim.

Wcześniej mołdawskie i rumuńskie agencje informacyjne informowały o planach projektu „Zjednoczenie 2018”, który zakładał fuzję dwóch państw pod patronatem Stanów Zjednoczonych w setną rocznicę rumuńskiej okupacji Besarabii, która miała miejsce w 1918 roku. Ambasada USA w Kiszyniowie dementuje jednak doniesienia o uczestnictwie Amerykanów w powyższym projekcie.

Na podstawie spisu powszechnego z 2004 roku 75,8% mieszkańców stanowią Mołdawianie, 8,4% Ukraińcy, 5,8% Rosjanie, 4,4% Gagauzi, 2% Rumuni, 1,9% Bułgarzy, a liczba ludności deklarującej narodowość mołdawską w stosunku do pozostałych narodów stale wzrasta. Język mołdawski jako ojczysty deklaruje 78,4 % ludności, natomiast 18,8 % rumuński.

Józef Gawron

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

Źródło: http://regnum.ru/news/polit/2077773.html

...

Zobacz również

Zobacz również