Jerzy Urban, jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków i redaktor naczelny antyklerykalnego pisma „NIE” właśnie został skazany za obrazę uczuć religijnych. Po raz pierwszy grzywna została oszacowana na tak wysoką kwotę.

Jerzy Urban opublikował na łamach pisma wizerunek „zdziwionego Jezusa”. Publikację zgłoszono do prokuratury, a na wniosek oskarżyciela pismo miało zapłacić 40 tysięcy złotych. Sąd jednak uznał, że naczelny musi zapłacić… 3 razy wyższą kwotę.

Jerzy Urban skazany. Jaką karę poniesienie kontrowersyjny redaktor naczelny „NIE”?

We wpisie w mediach społecznościowych przedstawiciele pisma ogłosili bulwersujący ich zdaniem wynik rozprawy. Poprosili fanów tytułu o udostępnianie informacji o precedensie. Prokuratura za obrazę uczuć religijnych wnosiła o znacznie niższą kwotę. Urban musi także pokryć koszty rozprawy, które sięgają niemal 30 tysięcy złotych.

– SKANDAL! Jerzy Urban został dziś skazany za obrazę uczuć religijnych na 120 tys. zł grzywny i pokrycie kosztów sądowych w wysokości 28 tys. zł. Za wydrukowany w „NIE” niewinny obrazek zdziwionego Jezusa dostał karę 3 razy wyższą niż chciała prokurator – i najwyższą w historii Polski za tego typu „przestępstwo”. Po raz kolejny przekonujemy się, że żyjemy w państwie wyznaniowym! Prosimy, podajcie dalej! – czytamy na oficjalnym koncie Tygodnika „NIE”.

Czytelnicy natychmiast włączyli się do dyskusji, sugerując, że oni również nie rozumieją tak wysokiej kary. Sugerują w wiadomościach, że Jerzy Urban powinien się odwołać od wyroku, a oni sami… zgłaszają do prokuratury obrazę uczuć bezreligijnych powyższym wynikiem rozprawy.

– I kto ma dostać te 120 tysięcy? Te „urażone uczucia”? Czy jakiś obłąkany dewiant religijny? Ten wyrok ośmiesza sądownictwo, to bubel ideologiczny, mentalny i prawny. Nie można bowiem obrazić uczuć, bo uczucia są abstraktem. Można jedynie obrazić osobę – czytamy w jednym z komentarzy.

– Moje uczucia bezreligijne zostały obrażone tym wyrokiem, składam wniosek do prokuratury! – czytamy dalej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pogięło ich! Polscy duchowni osiągnęli szczyt szaleństwa

Proces o grafikę z Jezusem

W 2012 roku na łamach pisma „NIE” została opublikowana grafika z figurą Jezusa, wklejona w znak w zakazu. Proces ruszył w 2014 roku, a jego wynik jest znany dopiero dziś.

–  Występek, którego dopuścił się oskarżony, jest przestępstwem umyślnym. Oskarżony, pomimo przewidzenia skutków publikacji karykaturalnego wizerunku Chrystusa, godził się na to, że może on obrażać uczucia religijne chrześcijan. Nie sposób uznać, aby oskarżony z takim doświadczeniem życiowym nie zdawał sobie sprawy, z tego iż Najświętsze Serce Jezusowe jest przedmiotem kultu chrześcijańskiego – brzmiało uzasadnienie Sądu.

Nie wiadomo jednak, czy sam Jerzy Urban odniesie się do sytuacji. Możliwe, że w utrzymanym w typowej dla siebie konwencji video skomentuje wynik rozprawy.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cejrowski odleciał! Twierdzi, że winnymi pedofilii w Kościele nie są księża
  2. Zaczęło się! Lawina tysięcy zgłoszeń na księży pedofilów w Polsce
  3. Będzie rozdział PiS od Kościoła? Duchowny: Morawiecki przed sąd!

Polscy księża, którzy dopuścili się okropnych rzeczy [ZDJĘCIA]

Czy lubisz Jerzego Urbana?

Loading ... Loading ...