Jerzy Stuhr pozwał Polskę. Za smog

Jerzy Stuhr pozwał Polskę. Za smog Źródło: Screen/youtube/superstacja

Jerzy Stuhr zszokował swoich sympatyków oraz media, kiedy wyszło na jaw, że chce pozwać Polskę za smog. Zanieczyszczone powietrze jest ogromnym i zauważalnym problemem szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Artysta postanowił, że tak tego nie zostawi. Doszło już do rozprawy.

Jerzy Stuhr wraz ze swoim kolegą pisarzem, Mariuszem Szczygłem, wystosował oskarżenie wobec Skarbu Państwa o smog. Problem brudnego, ciężkiego powietrza nie jest mu obojętny. Stan atmosfery ma ogromny wpływ na zdrowie - konsekwencje mogą być opłakane, a leczenie kosztowne.

Jerzy Stuhr postanowił wytoczyć sprawę Skarbowi Państwa

Mecenas Radosław Górski jest pełnomocnikiem Jerzego Stuhra i przedstawicielem obu panów w sądzie. Rozprawa już się odbyła, więc można mówić o jej przebiegu. Na antenie radia TOK FM mecenas Górski pochwalił się tym, że sąd przyznał aktorowi i pisarzowi bezwzględną rację.

- Sąd stwierdził przede wszystkim, że działania Skarbu Państwa, czyli naszego kraju, względem obywateli są bezprawne - mówił Górski dodając, że państwo wcale nie walczy skutecznie ze smogiem.

Takie bezskuteczne działania Skarbu Państwa mogą narazić obywateli na narażanie zdrowia, a niekiedy nawet życia. Choć miliardy złotych co roku przeznaczane są na walkę ze skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza, to kolejne miliardy bezskutecznie wydaje się na walkę z samym problemem - smogiem. Zdaniem wielu ekspertów ważne jest zwalczenie problemu w zarodku, a nie ratowanie opłakanych skutków.

Smog to poważny problem w Polsce. Walka - jak na razie - jest bezskuteczna

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mecenas przestrzegał, że jeśli państwo nie chce narażać się na kolejne ogromne odszkodowania, powinno uświadomić sobie wagę problemu i zacząć wywiązywać się ze swoim obowiązków. Każdego kolejnego dnia Polacy tracą swoje zdrowie.

Mecenas Radosław Górski odpowiedział też na pytanie Mikołaja Lizuta odnośnie tego, co by było, gdyby wszyscy Polacy zaczęli składać takie pozwy - każdy oddycha tym samym powietrzem. Przedstawiciel Jerzego Stuhra stwierdził, że został już złożony pozew zbiorowy przez 223 osoby, które również będzie reprezentował w sądzie. Jest spore prawdopodobieństwo, że to będzie kolejna wygrana sprawa. Jerzy Stuhr otrzymał 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia, a Mariusz Szczygieł 5 tysięcy. Pieniądze zostaną przeznaczone na cel charytatywny.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny wokalista. Zmarł po ciężkiej chorobie, opłakują go gwiazdy
2. Andrzej Duda przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje Bohater naszych czasów

Mecenas ostrzegł też, że Skarb Państwa będzie słono płacił za swoje działania i wcale nie chodzi o pozwy składane przez obywateli. W zeszłym roku Polska złamała unijne przepisy odnośnie norm stężenia pyłów PM10 w powietrzu.

- To jest naprawdę ostatnia chwila, aby coś zmienić i uchronić się przed roszczeniami. W przeciwnym razie kłopoty Skarbu Państwa dopiero się zaczną. A ich źródłem, przyczyną i winowajcą jest władza w Polsce i nie mówię tylko o aktualnym obozie rządzącym, ale też o każdej władzy, która rządziła w ciągu ostatnich 10 lat - mówił Górski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. DRAMAT Tesco. Przez zakaz handlu może zniknąć z Polski
  2. W dniu ślubu teściowa szepnęła jej coś na ucho. Panna młoda prawie zemdlała. Nic dziwnego - to było straszne
  3. Żona nigdy miała nie poznać prawdy. Mężczyzna otworzył list od kochanki i zemdlał na oczach małżonki
  4. Rewolucyjny pomysł na paznokcie hybrydowe wywołuje zachwyt. Piorunujące psie motywy sprawiają, że pazurki są nieziemskie
  5. Niesamowite informacje dotyczące majątku po Zbigniewie Wodeckim. Żona podjęła decyzję

Źródło: TOK FM

Następny artykuł