Nie uwierzycie jak 27 lat temu wyglądał Owsiak. Wtedy zaczynał Orkiestrę

Nie uwierzycie jak 27 lat temu wyglądał Owsiak. Wtedy zaczynał Orkiestrę

Jerzy Owsiak przystąpił dzisiaj do realizacji kolejnego już Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aż trudno uwierzyć, że cała ta historia trwa już 27 lat. Patrząc na archiwalne fotografie widać, jak wiele zmieniło się przez ten czas. Jednak jedna rzecz pozostaje zupełnie niezmienna.

Jerzy Owsiak przed laty wpadł na pomysł zorganizowania ogólnopolskiej zbiórki funduszy, która miała być jednorazowym zrywem narodowym. Później okazało się, że pozytywna siła rażenia całego przedsięwzięcia jest byt duża, żeby z niego zrezygnować.

Jerzy Owsiak kieruje orkiestrą od 27 lat. Tak zmienił się od pierwszego finału

3 stycznia 1993 roku rozpoczęła się piękna historia, która stała się jedną z większych inicjatyw społecznych naszych czasów. Była to data przeprowadzenia pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja planowana była wyłącznie jako jednorazowe wydarzenie, a środki zbierano wówczas dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Podczas tej premierowej zbiórki zebrano 32 772 445 800 złotych, co stanowiło równowartość 1 535 440 dolarów. Była to zawrotna kwota, która przeszła oczekiwania wszystkich osób czuwających nad przebiegiem akcji. Dlatego też, zakupiono sprzęt nie tylko dla warszawskiej placówki, ale także dla dziesięciu innych oddziałów kardiochirurgii dziecięcej w całym kraju. Fundacja została założona na dwa miesiące po pierwszym finale. Do czasu jej powstania wszelkie decyzje związane z wydatkami, przechowywaniem środków i wszystkimi kwestiami pieniężnymi podejmowało Centrum Zdrowia Dziecka.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Od samego początku inicjatywa, na której czele stanął Jerzy Owsiak była mocno związana z mediami publicznymi. Pierwsza zbiórka została zapoczątkowana przez ekipę magazynu BRUM TOP, goszczącego na antenie radiowej Trójki. Z kolei bez Telewizji Polskiej być może nie byłoby samej fundacji. Nazwa WOŚP po raz pierwszy została użyta w programie "Róbta co chceta, czyli rock'n'rollowa jazda bez trzymanki" jeszcze w 1991 roku. Patrząc na stare zdjęcia aż trudno uwierzyć, jak bardzo mała, wręcz spontaniczna akcja przerodziła się w inicjatywę na niespotykaną wcześniej skalę. Jurek Owsiak sprzed lat miał w oczach ten sam charakterystyczny błysk. Nie mogło również zabraknąć słynnych czerwonych okularów, które od zawsze stanowiły jego znak rozpoznawczy. Pomimo, że dżentelmen ze zdjęcia przeszedł wiele, to nigdy nie porzucił Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbierane są ponownie na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny będziemy świadkami spektakularnego rekordu finansowego. pikio.pl jerzy owsiak tv.pudelek.pl
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
  1. Robert Janowski zgasił hejterów WOŚP. Zapamiętają tę lekcję do końca życia 
  2. Ona żyje dzięki Wielkiej Orkiestrze. Wstrząsająca historia 11-letniej dziś Ani 
  3. Pola Raksa i Bogusław Linda byli parą! Poznajcie historię płomiennego romansu
  4. Ile zarabia Katarzyna Dowbor? Zarobki wprawiają w osłupienie
  5. Rząd PiS okłamał Polaków? Ustawa o przemocy domowej nie została wycofana 
 
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News