Prowadzący Jednego z Dziesięciu kończy 76 lat. Przypominamy legendarne sceny z teleturnieju

Prowadzący Jednego z Dziesięciu kończy 76 lat. Przypominamy legendarne sceny z teleturnieju Źródło: youtube/Stan Ancient

Jeden z Dziesięciu, to popularny polski teleturniej, który obchodził niedawno swoje 25-lecie. To idealna okazja, aby przypomnieć największe rekordy i śmieszne odpowiedzi uczestników. Niedługo swoje urodziny świętował będzie także legendarny prowadzący Tadeusz Sznuk.

Jeden z Dziesięciu zalicza się do grona najpopularniejszych teleturniejów w historii polskiej telewizji. Obok programów takich jak "Wielka gra", "Jaka to melodia", "Familiada" czy "Milionerzy" to właśnie ten prowadzony przez Tadeusza Sznuka cieszy się niezmiennie dobrą oglądalnością i szerokim gronem fanów.

Jeden z Dziesięciu. Odcinki, pytania, prowadzący

Teleturniej swoją premierę miał 3 czerwca 1994 na kanale drugim Telewizji Polskiej. Od tamtego czasu niezmiennie towarzyszy widzom ciesząc się pochlebnymi opiniami i wysoką oglądalnością. Program przez 23 lata emitowany był na kanale TVP 2. Od stycznia 2018 roku widzowie, aby obejrzeć swój ulubiony program, włączają telewizyjną jedynkę.

Program oparty jest na brytyjskim formacie "Fifteen to One" wymyślonym przez Johna M. Lewisa, na licencji Modern Times Group, którego oryginał jest emitowany na antenie Channel 4. W każdym odcinku udział bierze 10 zawodników, którzy wraz z rozpoczęciem gry posiadają trzy "szanse" reprezentowane przez lampki na stanowiskach graczy. Uczestnicy odpowiadają na pytania prowadzącego z wiedzy ogólnej, na których odpowiedź mają 3 sekundy. Każda błędna odpowiedź wiąże się z utratą "szansy". Gra składa się z trzech etapów:

Etap 1

Prowadzący zadaje kolejno pytania graczom w dwóch rundach. Każdy zawodnik dostaje po dwa pytania. Wystarczy odpowiedzieć przynajmniej na jedno, aby grać w następnej rundzie. Błędna odpowiedź powoduje utratę jednej „szansy”, jednak jeśli gracz nie odpowie na żadne z dwóch pytań, odpada z gry.

Etap 2

Zadawanie pytań zaczyna się od pierwszego zawodnika (najczęściej jest to zawodnik na stanowisku numer 1, chyba że odpadł w etapie I). Pytania zadawane są kolejnym zawodnikom. Ten, który pierwszy udzieli poprawnej odpowiedzi, wyznacza kolejnego pytanego. Jeżeli wskazany zawodnik odpowie błędnie, to dotychczasowy wyznaczający wskazuje dalej. Jeśli odpowie poprawnie, przejmuje prawo do wyznaczania. W ten sposób gra się tak długo, aż pozostanie w grze trzech zawodników. Przechodzą oni do etapu III.

Etap 3

W tym etapie liczba zadanych pytań jest ograniczona do 40. Każdy zawodnik dostaje trzy nowe szanse. Ważną rolę odgrywają punkty, każdy zawodnik zaczyna z taką liczbą punktów, ile szans zachował z wcześniejszych etapów. Za każdą dobrą odpowiedź gracz dostaje 10 punktów. Do pierwszych pytań zawodnicy mogą się zgłaszać (jeśli nikt się nie zgłosi do odpowiedzi, to nikt nie traci szansy) do momentu, gdy jeden z graczy udzieli trzech poprawnych odpowiedzi i zdobędzie 30 punktów. Wyznacza on kolejnego pytanego. Gra kończy się, gdy zostanie zadane 40 pytań, zawodnikom za każdą zachowaną szansę dolicza się 10 punktów, wygrywa gracz z największą liczbą punktów. Inna opcja zakończenia finału wygląda tak, że w grze zostaje jeden gracz, którego pyta się go tak długo, aż straci szanse lub skończą się pytania. Wtedy za każdą zachowaną szansę dolicza się 10 punktów.

Pytania w teleturnieju pochodzą z tak zwanej wiedzy ogólnej. Unika się zadawania pytań wymagających specjalistycznej wiedzy z danego tematu. Pytania formułowane są w taki sposób, aby udzielić na nie konkretnej odpowiedzi. Przed każdym zadanym pytaniem prowadzący informuje o dziedzinie, z którego pochodzi.

Do 10 maja 2019 roku wyemitowano łącznie 2717 odcinków w 112 edycjach teleturnieju. Każdy z nich trwa około 27 minut i obecnie jest emitowany w dni powszednie o godzinie 18:55

Od początku trwania programu jego prowadzącym jest Tadeusz Sznuk. Z wykształcenia jest elektronikiem, chociaż jego profesje to: prezenter telewizyjny, dziennikarz radiowy i lektor filmowy. Słynie ze swojego stoickiego spokoju, klasy i elegancji, świetnej prezencji, a także gustownego i wyszukanego poczucia humoru. Urodził się 16 lipca 1943 roku w Kielcach. Niedługo będzie obchodził swoje 76. urodziny.

Jeden z dziesięciu. Memy i śmieszne odpowiedzi

Teleturniej prócz swojej oryginalnej i niezmiennej od lat formuły zasłynął również z nietuzinkowych pytań i jeszcze bardziej wyszukanych odpowiedzi. Wiele wypowiedzi uczestników przeszło do historii, a na cześć programu powstała niezliczona ilość przezabawnych memów.

Najśmieszniejsze autoprezentacje uczestników:

 • … a moją nieco masochistyczną pasją jest kibicowanie Wiśle Kraków.
 • Hobby – jak u klasyka – raz dziennie coś ciepłego i żeby do pierwszego starczyło.
 • Lubię chlebek, przyprawy, i ciepłe flaczki u babci.
 • Lubię ciepłe obiadki ze słoików, muzykę Krzysztofa Krawczyka, żeglarstwo i koszykówkę NBA.
 • Lubię fajne dziewczyny, ogrom kosmosu i dobry kminek.
 • Lubię naleśniki, spać… i grać na komputerze.
 • Moje zainteresowania to: kino, podróże… i żona kolegi Darka, Monika.
 • Moje zainteresowania to kościół, szkoła, strzelnica.
 • Moje zainteresowania to nauki ścisłe oraz sporty ekstremalne, głównie szachy.
 • Moje zainteresowania to: Tibia, kobiety i równania różniczkowe.
 • W zeszłym roku skończyłem 21 lat obecnie nie mam dziewczyny, ale głęboko wierzę, że po emisji tego programu sytuacja się zmieni.
 • Zainteresowania: słaby film, słaba książka oraz pani Sylwia z tego programu.
 • Zainteresowania: władza, seks, pieniądze i prowadzący, pan Tadeusz.

Poniżej prezentujemy również kilka zabawnych dialogów pomiędzy prowadzącym, a uczestnikami:

- Prowadzący: Jak nazywa się melodia, która jest co godzinę odgrywana z wieży kościoła Mariackiego?
- Zawodnik: Nie wiem.
- Prowadzący: Na pewno pan wie. To hejnał.

- Prowadzący: Kto wynalazł perpetuum mobile, czyli maszynę wykonującą pracę bez pobierania energii z zewnątrz?
- Zawodnik: Jeszcze jak do tej pory nikt, ale wszystko przed nami.

- Prowadzący: Proszę podać wzór na pole prostokąta.
- Zawodniczka: a kwadrat plus b kwadrat… O, Boże! Powiedziałam wzór na obwód!
- Prowadzący: Niestety pani wzór na obwód również jest nieprawidłowy…

- Prowadzący: Z jakiego zboża produkuje się płatki owsiane?
- Zawodnik: Z kukurydzy.

Jeden z dziesięciu jest również bohaterem zabawnych memów. Publikujemy jedne z ciekawszych:

Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów z wielu edycji programu. Ciekawe pytania, zabawne odpowiedzi. Oto kompilacje najśmieszniejszych momentów w dziejach teleturnieju:

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

 1. Jak wygląda Magda Gessler w bikini? Mamy zdjęcia!
 2. Urodziny posła Liroya będą hucznie obchodzone? Tego dnia jest też Dzień Imprezy
 3. Wykop.pl to największy polski portal społecznościowy. Ile ma użytkowników?
 4. Dzień Ojca w Polsce i na świecie. Jak się go obchodzi w USA?
 5. Wykop.pl - kto jest właścicielem jednego z największych portali społecznościowych w Polsce?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu