Co grozi za jazdę bez dowodu rejestracyjnego? Zmieniły się przepisy

Co grozi za jazdę bez dowodu rejestracyjnego? Zmieniły się przepisy Źródło: commons.wikimedia.org/Radosław Drożdżewski

Jazda bez dowodu rejestracyjnego od zawsze była karana. Nawet jeśli wyjechaliśmy tylko do sklepu bułki i akurat trafiliśmy na kontrolę policji, za brak dowodu czekał nas mandacik. Czy po ostatnich zmianach w prawie coś się zmieniło? Sprawdzamy czy nadal musimy trzymać wszystko w portfelu.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego nie wydaje się być dużym problemem - przecież wystarczyłoby, aby policjant sprawdził numery rejestracyjne w systemie i nie musielibyśmy nosić przy sobie dodatkowych papierów. Jednak do niedawna nie było takiej możliwości i za każdy brak dokumentów musieliśmy płacić mandat w wysokości 50 złotych. Czy coś się zmieniło po ostatnich zmianach w prawie, które weszły w życie 1 października 2018?

Jazda bez ważnego dowodu rejestracyjnego

Dowód rejestracyjny nie jest tylko dokumentem poświadczającym własność pojazdu, którym się poruszamy. Pełni on też funkcję kalendarza przeglądów, dzięki któremu zarówno policja, jak i ubezpieczyciel wiedzą, czy nasz samochód jest sprawny technicznie. Dlatego właśnie nie możemy sobie pozwolić na jazdę bez ważnego przeglądu technicznego pojazdu. Jeśli trafimy na kontrolę bez przeglądu, funkcjonariusze mogą nawet skierować nasz samochód na lawetę - oczywiście wypisując dodatkowo mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Co gorsza, jeśli bez aktualnego przeglądu spowodujemy wypadek może się okazać, że ubezpieczyciel odmówi wypłacenia nam pieniędzy z naszego AC albo zażąda zwrotu kosztów poniesionych przy wypłaceniu OC. Dlatego nadal warto pamiętać o corocznym przeglądzie technicznym pojazdu.

Jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnego i dokumentów już możliwa?

Czy w takim razie nadal musimy przy każdym wyjeździe samochodem mieć ze sobą dowód rejestracyjny? Okazuje się, że wcale nie. Dzięki nowelizacji ustawy z 1 października 2018 roku, jesteśmy wolni od wożenia ze sobą dokumentów na terenie Polski. Oczywiście wolni tylko częściowo. Podczas kontroli nie zostaniemy już spytani o dowód osobisty oraz papierową kopię ubezpieczenia - te informacje od października znajdują się w bazie danych online, do której dostęp ma każdy komputer zamontowany w radiowozie. 

Niestety nasze życie nadal nie będzie zupełnie wolne od dokumentów. Funkcjonariusze podczas kontroli pojazdu nadal zażądają od nas prawa jazdy. Jest też dodatkowe wymaganie - kierowca będzie musiał pokazać również swój dowód osobisty w celu weryfikacji z systemem internetowym. Dlatego nawet teraz nie możemy wyjechać na przejażdżkę z pustymi kieszeniami.

Również od nowych przepisów dotyczących dowodów rejestracyjnych są wyjątki. Papierową wersję dowodu nadal będziemy musieli zabrać ze sobą na przegląd techniczny. Oczywiście będzie też niezbędna przy sprzedaży auta - kupujący musi mieć pewność co do naszej oferty i pochodzenia pojazdu, który chce kupić. Kolejnym, ostatnim już, wyjątkiem, są wyjazdy za granice Polski. W związku z tym, że radiowozy spoza Polski nie mają dostępu do naszych systemów ewidencyjnych, nie będą one mogły sprawdzić naszych pojazdów w systemie. Dlatego na zagraniczne wyjazdy będziemy musieli nadal zabierać papierowe dowody.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Czy można myć samochód na posesji? Prawo wypowiada się nawet na ten temat
  2. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
  3. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  4. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
  5. Przygotowanie roweru do sezonu krok po kroku. Od czego zacząć?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News