jarubas
Wiadomości Pikio - 5 Marca 2015

Jarubas o koalicji z PiS. Kolejne lata PSL "przy korycie"?

"Bardzo trudna do wyobrażenia, ale w polityce nie mówi się nigdy" - tak, sprawę ewentualnej koalicji PiS-PSL, skomentował kandydat ludowców na prezydenta - Adam Jarubas. Co może to oznaczać? Ciąg dalszy trwania przedstawicieli tej partii na stołkach rządowych.

W historii III RP, Polskie Stronnictwo Ludowe współtworzyło rządy w latach 1993-97 (z SLD), 2001-2003 (z SLD i Unią Pracy), 2007-do dziś (z Platformą Obywatelską). Razem jest to 14 lat współrządzenia krajem. Utrwala to też obraz braku różnic pomiędzy partiami głównego nurtu, a przypominam, że PO jest przez niektórych uważane za partię centroprawicową. Pokazuje to jednoznacznie, że PSL jest organizacją, która zrobi wręcz wszystko, by tylko zachować władzę. Czy agrarni cudotwórcy znad wyborczych urn mają szanse na kolejne lata bycia w koalicji sprawującej władzę nad Polską? Jak najbardziej. W wywiadzie przeprowadzonym przez RMF FM, desygnowany przez PSL do walki o fotel prezydencki Adam Jarubas daje jasno do zrozumienia, że nawet w przypadku utraty władzy przez Platformę Obywatelską i objęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość, ludowcy wciąż pozostaną w rządzie. Szanse na to, by PiS (wliczając przybudówki w postaci Polski Razem oraz Solidarnej Polski) uzyskał w następnej kadencji samodzielną władzę są niemalże zerowe. Nawet w przypadku chęci powyborczej koalicji z ugrupowaniem Janusza Korwin-Mikkego, może to wciąż być za mało. Naturalnym "wypełniaczem" mógłby stać się wówczas PSL. Bo czy PiS zwróci się do któregoś z ugrupowań lewicowych? Pod względem gospodarczym PiS jest partią lewicową, jednakże politycy tej partii zdają sobie sprawę, że wyborcy mogliby tego nie zaakceptować, co przekreśliłoby szanse na kolejną kadencję. Hasło Polskiego Stronnictwa Ludowego z wyborów parlamentarnych 1993 roku brzmiało „Żywią, bronią, gospodarują”. Patrząc na nie, nie można się powstrzymać przed tym, by dokonać lekkiej modyfikacji. Z ich perspektywy, wygląda to bowiem dość podobnie, aczkolwiek nieco inaczej: „Żywią (swoje rodziny), bronią ("swoich" stołków i układów), gospodarują (NASZYMI pieniędzmi)”.

Serdecznie zapraszam do polubienia mojego fanpage'a na FB:
 
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News