Jarosław Kaczyński w ostatnim czasie ma wiele powodów do zadowolenia. Jego partia zyskuje w oczach Polaków i wiele wskazuje na to, że w wyborach samorządowych osiągnie bardzo zadowalający wynik. Tracą jednak najważniejsze osoby w jego obozie, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki.

Jarosław Kaczyński kieruje swoją partią tak, by nadal pozostał wyborczą opcją największej liczby głosujących Polaków. Kampania 2015 roku udała się mu doskonale. Oczernianie PO i PSL, obietnice socjalne i zapowiedzi podniesienia kraju z kolan złapały za serce miliony wyborców.

Po wdrożeniu 500 plus i rozpoczęciu reformy sądownictwa szybko zapomniano o zapowiedzi postawienia dawnych rządzących przed sądem, a konflikt z UE jeszcze bardziej zbliżył radykalniejsze środowiska do Zjednoczonej Prawicy.

Polskie władze są dziś silne, jeśli chodzi o poparcie i swobodę działania, ale jej wykonawcy tracą w oczach Polaków. Jak dziś zapatrujemy się na Andrzeja Dudę i Mateusza Morawieckiego?

Premier i prezydent na równi pochyłej

Niedawno wykonany sondaż Instytutu Badań Opinii Publicznej wskazał nastroje Polaków w kwestii poparcia dla Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów. Obaj panowie sporo ostatnio stracili, a strata ta może być już nie do nadrobienia.

Andrzej Duda mógł jeszcze kilka miesięcy temu pochwalić się ponad 60-procentowym poparciem. Mateusz Morawiecki, również nie narzekał na brak popularności. Najnowszy sondaż pokazuje jednak, że mają się czego obawiać.

Według danych zebranych przez IBRiS już jedynie 43 proc. badanych jest zadowolonych z Andrzeja Dudy, a Mateusz Morawiecki może liczyć na sympatię 44 proc. Jest to znaczący spadek w porównaniu do zeszłego roku, kiedy głowa państwa miała aż 71 proc. pozytywnych ocen.

Jarosław Kaczyński popularniejszy od Dudy i Morawieckiego

Lider PiS cieszy się ogromną sympatią wyborców. Wydaje się także jednym z głównych powodów, dla którego jego partia w ogóle otrzymuje głosy. Kierujący państwem poseł jest bez wątpienia mózgiem ekipy rządzącej, co potwierdzają wypowiedzi mniej lub bardziej ważnych polityków z jego otoczenia.

To jego nazwisko skandowano, jako zbawienie dla Polski i to on jest najważniejszym politykiem w kraju oraz symbolem „wolnej Polski” dla milionów naszych rodaków. Może to tłumaczyć, dlaczego władza nie traci poparcia, ale premier z prezydentem już tak.

Obecnie PiS cieszy się 44 proc. poparciem. Zaraz za nim plasuje się PO, mogąca liczyć na 19 proc. głosujących. Na trzecim miejscu podium znajduje się Kukiz’15, który ma obecnie około 8 proc. poparcia.

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi również w sondażach przed wyborami do sejmików wojewódzkich. 35 proc. badanych zamierza oddać głos właśnie na obóz rządzący. Platforma Obywatelska wraz z Nowoczesną spodziewać się może 18 proc., a PSL zaledwie 6 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. „On nie nadaje się na prezydenta”. Staniszkis miażdży Andrzeja Dudę
  2. Dramat aktorki znanej z M jak Miłość. Cierpi na straszną chorobę psychiczną
  3. Beata Szydło nie zamierza się tłumaczyć! Zrobiła wszystko, by to ukryć

Popierasz Andrzeja Dudę?

Loading ... Loading ...

Andrzej Duda rządzi już trzy lata. Te MEMY najlepiej podsumowują ten okres!

Wszystkie kobiety Jarosława Kaczyńskiego [ZDJĘCIA]

źródło: natemat.pl