Jarosław Kaczyński pozostaje formalnie posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Nie oznacza to jednak, że będzie nim wiecznie. W rzeczywistości przecież i tak wszyscy wiedzą, kto trzyma rękę na polskiej władzy i że wszelkie decyzje zapadają nie w Radzie Ministrów, a na Nowogrodzkiej. Jak ostrzega były prezydent, to może mieć swoje konsekwencje, a prezes PiS może chcieć sięgnąć po większą władzę.

Jarosław Kaczyński trzyma całe PiS w garści. Mowa jednak nie tylko o posłach partii i jej senatorach, ale literalnie o wszystkich członkach – nawet tych, którzy tworzą rząd. Tajemnicą poliszynela jest, że w wypadku najważniejszych decyzji to Kaczyński decyduje.

Nie brak więc głosów, że w Polsce mamy do czynienia z tzw. pełzającą dyktaturą. Wiele jest również spekulacji na temat przyszłości samej partii Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS ma bowiem 69 lat, jest więc już w wieku emerytalnym. Coraz częściej słychać plotki na temat jego zastąpienia przez młodsze pokolenie. Całkiem inaczej najbliższe lata w życiu Jarosława Kaczyńskiego widzi jednak były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.

Podmiana na stanowisku prezydenta możliwa

Jak twierdzi Aleksander Kwaśniewski, obecnie PiS ma „duże pole do manewru”. Partia bowiem rządzi samodzielną większością, sondaże poparcia politycznego są dla niej zadowalające, a wybory samorządowe jawią się dla niej jako zwycięskie. Jeśli ten stan rzeczy zostanie utrzymany możliwe, że PiS zdobędzie się na wymianę na fotelu prezydenta.

Kto miałby zastąpić Andrzeja Dudę w takim wypadku? Jak twierdzi były prezydent, możliwe, że PiS wystawiłoby Mateusza Morawieckiego. Ten jednak ostatnio mocno podpadł Polakom po ujawnieniu taśm z restauracji „Sowa i przyjaciele”. Zdaniem Kwaśniewskiego więc możliwe, że PiS postawi na inną kandydaturę.

– Jeżeli PiS będzie miał jakieś bardzo poważne uwagi do prezydenta Dudy, może szukać innego kandydata. Wtedy może się pojawić Mateusz Morawiecki, ale nie wiem, czy jego popularność będzie wystarczająca, aby dać stuprocentową gwarancję wygranej – oświadczył Kwaśniewski.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polskie Pierwsze Damy. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Jarosław Kaczyński będzie starał się o prezydenturę?

Jak zauważył Aleksander Kwaśniewski, jest jeszcze jedna możliwość na obsadzenie fotelu prezydenta. Jeżeli w wyborach parlamentarnych w 2019 roku PiS zdobędzie miażdżącą większość, może zdecydować się na wystawienie samego Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem byłego prezydenta, takie zwieńczenie politycznej kariery Kaczyńskiego byłoby z pewnością mile widziane przez zwolenników PiS, jak i samego prezesa.

– Nie wykluczałbym, że pojawi się myśl, że kandydatem będzie Jarosław Kaczyński. Moim zdaniem on może się dać przekonać do tego, aby zwieńczyć to takim aktem, no bo będzie miał 71 lat, jeśli zdrowie dopisze – stwierdził Kwaśniewski.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Kaczyński wreszcie się przyznał!? Zdradził jak lubi, gdy się go nazywa
  2. Kaczyński przeszedł samego siebie. Co się z nim dzieje?
  3. Kwaśniewski nie chce być szantażowany. Nie wytrzymał, ma dość
  4. Jakie spodnie wybrać do figury Klepsydry? Wysoki stan jest dla ciebie!
  5. SKATOWANY PIES, KOT WYRZUCONY PRZEZ OKNO, CZYLI DLACZEGO TUTAJ JEST TYLE OKRUCIEŃSTWA

Agata Duda ma swoje sekrety. 10 faktów z jej życia, którymi się nie chwali [ZDJĘCIA]

źródło: wprost.pl