Kaczyński się wścieknie. Miażdżące wyniki najnowszego sondażu

Kaczyński się wścieknie. Miażdżące wyniki najnowszego sondażu

Jarosław Kaczyński nie mógł się tego spodziewać. Po jego słowach o "ojkofobii sędziów", czyli niechęci do swojego narodu, Polacy domagają się przeprosin. Tak przynajmniej wynika z sondażu przeprowadzonego dla serwisu rp.pl.

Jarosław Kaczyński uderzył swoimi słowami w sędziów kontestujących reformę sądownictwa. O ojkofobii mówił na konwencji wyborczej PiS w Olsztynie.

Jarosław Kaczyński przesadził?

- My reformujemy dzisiaj sądownictwo. Ta ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, które dotknęły część sędziów – cytuje lidera PiS Wirtualna Polska.
Ojkofobia sprowadza się do odrzucenia rodzimej kultury i uznanie innych systemów wartości. Słowa ostre, ale ukryte za naukową terminologią wydawałoby się, nie powinny trafić szczególnie mocno. Zwłaszcza, że spór o sądownictwo zbiegł się w czasie z kulminacją kampanii przed wyborami samorządowymi. Jak wiadomo, to szczególnie intensywny czas dla polityków, kiedy pozwalają sobie na nieco więcej. Słowa Kaczyńskiego nie przeszły jednak bez echa.

Większość Polaków chce przeprosin

Zdaniem Polaków Jarosław Kaczyński nieco jednak przesadził. Używając stwierdzenie "ojkofobia sędziów" uraził nie tylko sędziów, ale wyborczego suwerena. Dowodzi tego sporządzony niedawno sondaż pracowni SW Research dla rp.pl. Wynika z niego, że aż 55 procent Polaków uważa, że lider PiS powinien przeprosić za swoje słowa. Przeciwne zdanie ma nieco ponad 23 procent, czyli niemal co czwarty ankietowany. Sporo ludzi nie miało zdania w tej sprawie (21 proc.). Próbę przeprowadzono na próbie 800 osób. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Pracownia postanowiła podać też dokładniejsze statystyki. Dowiadujemy się z nich, że przeprosin żądają częściej starsi mieszkańcy (powyżej 50 roku życia chce ich 63 proc. pytanych). Pokornego i przepraszającego prezesa PiS chcą też usłyszeć ludzie z wykształceniem wyższym (57 proc.), z miast do 200 tys. mieszkańców (72 proc.), czy z dochodami netto ponad 5 tys. zł (61 proc.). Ojkofobia wynika z wyobcowania elit, które sprzeniewierzają się tradycyjnym ideom. Słowami Kaczyńskiego poruszyła się Krajowa Rada Sądownictwa. Rzecznik KRS zapowiedział, że Rada ma zająć się wypowiedzią lidera PiS. Z informacji Onetu wynika też, że potępienia tych słów domagają się sędziowie ze Zgromadzenia Sędziów Okręgu Gorzowskiego.
Przeciwieństwem ojkofobii jest ksenofobia, rozumiana jako nawiązywanie do tożsamości narodu jedynie w pozytywnych aspektach i strach "przed obcymi".
  1. Jarosław Kaczyński narobił sobie problemów. Te słowa będą go słono kosztować
  2. Kaczyński wypowiedział wojnę Rydzykowi! Bezlitośnie zniszczył jego człowieka w partii
  3. Maleńczuk szokuje słowami o prezesie PiS. Mówi o seksualności Kaczyńskiego

 źródła: fakt.pl, rp.pl, wp.pl

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu