Morawiecki pogrzebie Kaczyńskiego. Prezes PiS nie wytrzyma

Morawiecki pogrzebie Kaczyńskiego. Prezes PiS nie wytrzyma Źródło: fot. youtube.com

Jarosław Kaczyński z kandydaturą Mateusza Morawieckiego na premiera wiązał duże nadzieje. Niespodziewanie może się okazać, że premier całkowicie pogrzebie prezesa PiS.

Wszystko rozbija się o projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma zostać stworzony od zera w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. Budowa CPK miała się bowiem wiązać ze stopniowym wyciszeniem i w końcu zamknięciem Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu. Od niedawna jednak coraz częściej mówi się, że port lotniczy na Okęciu ma pozostać i funkcjonować wspólnie z CPK. To zaś może pogrzebać całkowicie jeden ze sztandarowych projektów PiS. Jego upadek może zaś oznaczać upadek samego prezesa. Czy o to chodzi Mateuszowi Morawieckiemu?

Morawiecki pogrzebie CPK

Jeszcze kilka tygodni temu otwarcie mówiło się o likwidacji lotniska na Okęciu. Obrona Lotniska Chopina stała się także z tego powodu jednym z głównych punktów nieoficjalnej, ale już trwającej kampanii wyborczej w Warszawie. W obronie Okęcia stanęli kandydaci na prezydenta Warszawy z PO - Rafał Trzaskowski i niezależny - Jacek Wojciechowicz. Od niedawna o pozostawieniu warszawskiego portu lotniczego mówi także kandydat PiS Patryk Jaki. Ów stwierdził, że Lotnisko Chopina może i powinno działać równolegle do CPK jako lotnisko lokalne. Problem polega na tym, że eksperci twierdzą odwrotnie. Rafał Milczarski, prezes LOT-u (dla którego rozwoju tak istotne jest powstanie CPK) twierdzi, że jeśli Okęcie nie zostanie zamknięte, Centralny Port Komunikacyjny traci rację bytu. - Jeżeli mamy nie zamykać Okęcia, to nie ma sensu budowa CPK. Powiem więcej - moim zdaniem Okęcie powinno się zamknąć nie tylko dla lotów cywilnych, ale także wojskowych. Te tereny trzeba przeznaczyć na rozwojowe z perspektywy Polski projekty - podkreślił Rafał Milczarski. Premier jednak jednoznacznie twierdzi, że Okęcie musi pozostać. Eksperci zarówno z zewnątrz, jak i z rządu uważają, że LOT nie może funkcjonować "w rozkroku". Pozostawienie lotniska Chopina porównują do sytuacji z budową lotniska Mirabel pod Montrealem. Pozostawienie portu lotniczego Dorval, umiejscowionego bliżej centrum miasta sprawiło, że dziś Mirabel jest symbolem marnotrawstwa pieniędzy i porażki rządzących. Obsługuje jedynie loty cargo i nie ma większego znaczenia dla miasta.

Jarosław Kaczyński pokonany przez Morawieckiego

- Jestem bardzo zaskoczony decyzją o zostawieniu Okęcia. To może oznaczać powolne rozmywanie projektu CPK - mówi Bartosz Baca, ekspert z firmy BBSG. Trudno oprzeć się wrażeniu, że sprawa CPK to tak naprawdę sprawa walki o wpływy w PiS. Idea Centralnego Portu Komunikacyjnego jest jedną z kluczowych dla prezesa PiS. Jeśli Jarosław Kaczyński nie dopnie swego w walce o lotnisko w Baranowie, może to dla niego oznaczać upadek wizerunkowy i koniec w partii rządzącej.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Morawieckiego wryło! Został zdemaskowany, wystarczył telefon
  2. Afera w PiS! Po Pięcie następny polityk wyrzucony na bruk
  3. Marta Kaczyńska ostro popłynęła! Prezes jej tego nie wybaczy
Następny artykuł