Jarosław Kaczyński i działania rządu PiS pozostają w ogniu nie tylko rodzimej krytyki. Za analizę poczynań polskich decydentów biorą się też zagraniczni dziennikarze. Szefowi PiS oberwało się ostatnio w amerykańskiej produkcji „Last Week Tonight”.

Jarosław Kaczyński i poczynania ekipy rządzącej raz za razem są przedstawiane w negatywnym kontekście. W świecie najgłośniej wybrzmiewa polska reforma sądownictwa (Sąd Najwyższy i KRS), którą swego czasu ostro forsował rząd PiS. Sprawa „zwolniła” po decyzji Komisji Europejskiej i opinii Trybunału Sprawiedliwości UE, które objęły zmiany w polskim prawie szczególną kontrolą.

Amerykański komik punktuje Polskę. Jarosław Kaczyński w tle

W świat poszedł jednak istotny komunikat – PiS burzy trójpodział władzy, a więc „świętość” demokratycznego państwa, i zmierza w kierunku autorytaryzmu.

Prowadzący satyryczny program „Last Week Tonight” John Oliver wymienił Polskę wśród kilkunastu krajów w których widoczne są trendy autorytarne. Nasz kraj znalazł się w grupie „wyróżnionych” wespół z Chinami, Rosją, Brazylią, Wenezuelą, Filipinami, Turcją, czy Turkmenistanem.

Amerykański serwis informacyjny Time.com podaje, że prowadzący, choć często sprowadza problemy do błahostek i śmiechu, tym razem powiedział, że są powody do niepokoju.

W wyemitowanym materiale pojawiło się zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego i Małgorzaty Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego, która zgodnie z przeforsowaną prze PiS ustawą powinna udać się na sędziowską emeryturę. Satyryk nawiązywał właśnie to wspomnianego obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN. Jego diagnoza w niczym nie różni się od narracji unijnej – PiS chciał w ten sposób zwyczajnie wypchnąć wielu sędziów z kluczowej instytucji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Krystyna Pawłowicz wolałaby to ukryć. Wstydliwe fakty z życia posłanki

Zdaniem komika takie działania rządu są niczym innym jak próbą „demontażu instytucji”. Nawiązał przy tym do sytuacji w swoim kraju – przestrzegając przed tym, że „wrogów demonizuje w USA” tamtejszy prezydent Donald Trump.

Zalecał na nagraniu, by ludzie „zachowali czujność”, ponieważ „świat bawi się obecnie czymś bardzo niebezpiecznym i Ameryka powinna być bardzo ostrożna”.

Wątek Polski został poruszony w 9 minucie nagrania. Nagranie obejrzało już blisko pół miliona ludzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kaczyński znowu chce przekupić Polaków! Przy tym 500+ to skąpstwo na waciki 
  2. B. prezes NBP powiedział wszystko! Kaczyński już tego nie zatuszuje
  3. Zamykają je żywcem w „grobach”. Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  4. Znaki zodiaku i ich ukryte supermoce. Będziesz w SZOKU!
  5. Układ rozpada się na naszych oczach! Tusk zmroził Kaczyńskiego

Królowa Elżbieta i jej niewyobrażalne bogactwa. Same torebki kosztują fortunę!

Zobacz również