Wybory prezydenckie
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News
Dominika Mika - 7 Maja 2020

Padły konkretne daty. Wiadomo, kiedy faktycznie mogą się odbyć wybory prezydenckie

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin długo nie mogli porozumieć się w sprawie wyborów prezydenckich, do końca nie było wiadomo, czy odbędą się one w pierwotnie zaproponowanym terminie 10 maja. W końcu jednak politykom udało się dogadać i tuż po środowej debacie prezydenckiej ogłosili swoje ustalenia.

Jarosław Kaczyński wraz z Jarosławem Gowin we wspólnym oświadczeniu oficjalnie ogłosili, że wybory prezydenckie nie odbędą się 10 maja. Politycy przyznali, że ich partie przygotowały rozwiązania, mające zagwarantować Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach, które odbędą się, tak jak planowano to do tej pory, w trybie korespondencyjnym. Kiedy więc możemy spodziewać się wyborów prezydenckich w Polsce? Politycy podali najważniejsze informacje.

Minister o pieniądzach PolakówEmilewicz potwierdziła. Chodzi o pieniądze PolakówCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński przedstawił plan na najbliższe tygodnie

Na podstawie kompromisu zawartego między PiS a Porozumieniem ustalono, że termin wyborów 10 maja zostanie zachowany, jednak wybory się nie odbędą. Ich nieważność stwierdzi Sąd Najwyższy.

– Sąd Najwyższy unieważni głosowanie 10 maja i marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozpisze na nowo wybory prezydenckie. Gra zaczyna się od nowa, od nowa zgłaszani są kandydaci – zakomunikował Jarosław Gowin. Unieważnienie głosowania ma nastąpić w ciągu 30 dni. Po ogłoszeniu decyzji SN, nową datę wyborów poda marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Ciąża niebywała informacjaPo 40-godzinnym porodzie położna spojrzała na matkę i zamarła. Miała do przekazania niebywałą informacjęCzytaj dalej

Wybory prezydenckie - możliwe daty

Ważną informacją odnośnie wyborów jest fakt, że w nowelizacji prawa wyborczego ma zostać przyjęta zasada kontynuacji, polegająca na tym, że ci kandydaci na prezydenta, którzy już byli zarejestrowani i zebrali wymagane 100 tys. podpisów, nie muszą zbierać ich od nowa. Istnieje więc możliwość zgłoszenia nowych kandydatów na prezydenta, jednak będą mieli oni znacznie utrudniony start przez bardzo krótkie terminy.

Dzisiaj grzeje:

1. Jackowski powiedział, gdzie jest Kacperek. Służby błyskawicznie udały się na miejsce, widok ściął ich z nóg

2. Dziś zniesiono kolejne obostrzenie. Wszyscy długo czekaliśmy na dobrą wiadomość

Kiedy więc odbędą się wybory? Mówi się, że w wakacje – pod koniec czerwca, w lipcu lub na początku sierpnia. Niektórym mediom udało się jednak dotrzeć do bardziej precyzyjnych dat. Portal 300polityka.pl sugeruje, że wybory odbędą się 12 lipca.

– Nasi rozmówcy zastrzegają, że ostatecznie termin będzie zależeć od terminu orzeczenia Sądu Najwyższego, przy założeniu że 11 maja PKW przedstawi obwieszczenie, że wybory nie odbyły się – można przeczytać na stronie.

Kolejne dni mogą okazać się kluczowe w kwestii ustalenia nowej daty wyborów, pozostaje więc czekać na kolejne ogłoszenia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Chiny odpowiadają USA na zarzuty dotyczące epidemii koronawirusa. Padły bardzo mocne słowa
  2. Dawid Kubacki opowiedział prawdę o swoich początkach. Nikt nawet nie wiedział, co przeżywał
  3. Miliony widzów pokochało go w kultowym serialu. Media obiegła wiadomość o śmierci, zmarł dokładnie w swoje urodziny
  4. W sieci pojawiło się bardzo stare, niepublikowane zdjęcie Wodeckiego i Rodowicz. Mało kto wiedział, co robili za kulisami
  5. Ciężarna z Covid-19 wylądowała w szpitalu w ciężkim stanie. Zdesperowani lekarze podali jej osocze, efekt powala
  6. Nie wymaga pieczenia, umiejętności i nietypowych składników. Bajecznie proste ciasto robi się niemal samo

Pyszne ciasto wyczarujesz przy użyciu jedynie dwóch składnikówNajprostsze ciasto na świecie. Potrzeba tylko 2 składników, prawdziwe niebo w gębieCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News