Jarosław Kaczyński i brat matki chrzestne
Wikimedia Commons/Kancelaria Prezydenta; Wikimedia Commons/Aargambit
Konrad Karpiuk - 3 Października 2019

Tajemnica braci Kaczyńskich. Tragiczne okoliczności śmierci ich chrzestnych, też były bliźniaczkami

Jarosław Kaczyński wraz z bratem bliźniakiem Lechem mieli matki chrzestne, które również były bliźniaczkami. Obie przeżyły II wojnę światową i łączą je wyjątkowo tragiczne losy.

Jarosław Kaczyński oraz jego brat bliźniak zostali chrześniakami dwóch przyjaciółek ich matki - Jadwigi. Były one siostrami bliźniaczkami żydowskiego pochodzenia, toteż wyjątkowo ciężko było im przeżyć II wojnę światową. Mimo to przetrwały konflikt, ale ich dalsze losy są niestety tragiczne.

Jarosław Kaczyński oraz jego brat mieli chrzestne będące bliźniaczkami

Ludwika oraz Zofia Woźnickie poznały się z matką braci Kaczyńskich na studiach. Panie zaprzyjaźniły się na tyle, że kiedy Jadwidze Kaczyńskiej urodzili się Jarosław i Lech Kaczyński, postanowiła, aby to właśnie znane jej ze studiów bliźniaczki, 4 lata po wojnie, zostały ich matkami chrzestnymi.

Mama, śmierć synaUsłyszała tylko głośne "mamo" i zdążyła spojrzeć w jego kierunku. Kilka chwil później jej synek już nie żyłCzytaj dalej

Matki chrzestne Jarosława Kaczyńskiego i byłego prezydenta RP były polskimi żydówkami, dlatego też w trakcie II wojny światowej trafiły do warszawskiego getta. Udało im się przeżyć okupację dzięki pomocy dr Felicji Felhorskiej, która ukryła je w swoim domu. Po wojnie kontynuowały karierę naukową. Zofia Woźnicka pisała książki, zajmowała się krytyką literacką oraz tłumaczeniem tekstów francuskojęzycznych. Ludwika natomiast tłumaczyła literaturę anglosaską oraz pisała książki dla dzieci.

Tragiczny los sióstr bliźniaczek

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Świat według KiepskichGwiazdy Kiepskich nie żyją od lat. Tragiczna śmierć i chorobaCzytaj dalej

6 maja 1983 roku, 59-letnia Ludwika odebrała sobie życie. Dla Zofii Woźnickiej było to ogromny cios, po którym nie mogła się otrząsnąć. 3 lata po śmieci siostry, 29 listopada, również popełniła samobójstwo. Powodem samobójstw obu absolwentek polonistyki miały być traumy, które zostały im po okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej. Ich historię można przeczytać na stronie poświęconej uwięzionym w getcie warszawskim. Wspomniała o nich również bliska przyjaciółka Jadwigi Kaczyńskiej, Barbara Winkiel.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarna wokalistka. Miała tylko 56 lat
2. Ojciec gwałcił swojego małego syna, a później oddawał swoim kolegom. Na jaw wyszły koszmarne kulisy sprawy, tylko dla osób o mocnych nerwach

- Trzymałyśmy się wtedy z Zofią i Ludmiłą Woźnickimi. Były starsze od nas o 3 lata. W czasie wojny przeszły przez Getto Warszawskie, ich matka była Żydówką. Cudem przeżyły. Były już wtedy bardzo zdolnymi pisarkami. Ciągnęła się za nimi trauma getta. Obie popadły w psychozy, obie popełniły samobójstwo. Ludka w 1983 r., a Zosia trzy lata później. Ich śmierć bardzo zaciążyła na moim i Jadwigi życiu - opowiadała w rozmowie z "Polityką" Barbara Winkiel.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niemieckie problemy dotarły do Polski. Mamy najgorsze prognozy w historii
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Jackowski zdradził, co już niedługo wydarzy się w naszym kraju. Dla Polaków to już będzie za dużo
  4. Wszyscy byli zaskoczeni po tym, jak Agata Duda zachowała się względem chłopczyka. Wszystko uwieczniono na zdjęciu (FOTO)
  5. Ewa Farna w żałobie. Pożegnała mężczyznę bardzo bliskiego jej sercu

Szczeniaki10 zwierząt z bielactwem, niezwykły widok. Szczeniaki są najsłodszeCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News