40217770784_0da600025b_o
Fot. Flickr.com
Mikołaj Pilecki - 27 Listopada 2018

Cicha afera rozrywa PiS! Jest gorzej niż wszyscy myśleli

Jarosław Gowin w reakcji na upublicznienie listu, który Georgette Mosbacher wysłała do premiera, prezydenta i szefa MSWiA odwołał umówione z nią wcześniej spotkanie. Sprawa nabiera tempa i coraz częściej nazywana jest "aferą". Czy polską dyplomację czeka kolejny kryzys?

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego dosłownie obraził się na ambasadorkę Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher po tym, jak ujawniono treść jej listu do najważniejszych osób w państwie. Wysłanniczka amerykańskich władz mocno uderzyła w nim w rząd PiS. Oficjalnie powodem złości Mosbacher było zagrożenie dla demokracji i pracy dziennikarskiej, którego efektem miało być zainteresowanie służb dziennikarzami "Superwizjera" TVN, którzy wywołali międzynarodowy skandal swoim reportażem dotyczącym neo-nazizmu w Polsce. Padło podejrzenie, że materiał był fałszerstwem. Przestroga ze strony ambasadorki zakończyła się ostrzegawczym ręcznym dopiskiem, w którym zwróciła uwagę, że sprawa musi być najszybciej rozwiązana, by można było uniknąć przeszkód w "innych ważnych zagadnieniach". Natychmiast zwrócono tez uwagę, że reakcja jest podyktowana w dużej mierze misją Mosbacher, którą jest ochrona amerykańskich interesów w Polsce, a TVN należy obecnie do Amerykanów.

Jarosław Gowin symbolem podejścia PiS do sprawy

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zareagował na list szefowej amerykańskiej misji dyplomatycznej w Polsce bardzo emocjonalnie. Natychmiast odmówił zaplanowane wcześniej spotkanie. Opozycyjny głos natychmiast wskazał, jak zła może być to decyzja, oraz że rząd powinien w sytuacji tak poważnego ostrzeżenia zasiąść do rozmów z wysłanniczką Waszyngtonu. - Zderzają się ze ścianą. Skończy się tak, jak z nowelizacją ustawy o IPN. Kompromitacją i ukorzeniem się. USA to jest nasz ostatni dziś sojusznik. Rząd nie może sobie pozwolić na wojnę ze Stanami Zjednoczonymi, bo jej nie wygra - powiedział "Wirtualnej Polsce" poseł PO Cezary Tomczyk.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Kamiński, Czaputowicz, WaszczykowskiPolitycy PiS i zawrotne kariery ich dzieci. Czyją są zasługą?Czytaj dalej

Zdaniem PiS Mosbacher pozwala sobie na zbyt wiele

Zdania, że Georgette Mosbacher powinna zostać przywołana do porządku przez polskie władze, jest europoseł PiS prof. Ryszard Legutko. Polityk stwierdził w rozmowie z "WP", że pozwala sobie na zbyt wiele i wychodzi poza swoje kompetencje. - Nie ma żadnego napięcia między rządem a ambasador USA, bo nie są dwie strony równorzędne. Pani ambasador może co najwyżej zostać wezwana przez przedstawicieli polskiego rządu i może zostać jej udzielona reprymenda; Ambasador Mosbacher powinna być wezwana przez ministra spraw zagranicznych. Żeby ten zwrócił jej uwagę. Bo jej zachowanie jest po prostu niestosowne i zależeć rządowi powinno na tym, by się już nie powtarzało. Pani ambasador nie może wciągać nas w tego typu awantury - czytamy. Legutko jest także zdania, że to nie prezydent Donald Trump, przełożony Mosbacher stoi za treścią wymienionego wcześniej listu. Jak twierdzi, amerykański przywódca nie zająłby się taką sprawą, jeśli sam wdaje się w poważne dyskusje z mediami, a z niektórymi redakcjami żyje w otwartym konflikcie. - Prezydent Trump raczej takimi sprawami się nie zajmuje. Przecież on sam walczy z dziennikarzami na prawo i lewo. Wykłóca się z nimi i wdaje się w dość konkretne utarczki. Byłoby absurdalne, gdyby przywódca największego na świecie mocarstwa interesował się tym, czy jedna z prywatnych redakcji zrobiła "ustawkę" w swojej walce z polskim rządem, czy nie - powiedział europarlamentarzysta.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Treść listu do Dudy i Morawieckiego PORAŻA! Ambasador USA nie przebiera w środkach
  2. Jarosław Kaczyński w starciu z Wałęsą. Najlepsze memy po emocjonującej rozprawie
  3. Martyna Wojciechowska chce zająć się polityką? Zagadkowa wypowiedź gwiazdy
  4. Znaki zodiaku, które są rozchwytywane przez pracodawców. Z nimi warto robić interesy!
  5. Ile zarabia Agnieszka Chylińska? Zarobki gwiazdy to kosmos
ZAMIANA
Kaczynski_JaroslawDlaczego Jarosław Kaczyński się nie ożenił? 9 pilnie strzeżonych sekretów prezesa PiSCzytaj dalej
źródło: wiadomosci.wp.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News