Jarosław Gowin o wyborach
Twitter.com Jaroslaw_Gowin
Monika Majko - 12 Maja 2020

Gowin podał właśnie możliwe daty wyborów. Potwierdzają się doniesienia

Jarosław Gowin potwierdził ostatnie medialne doniesienia. W rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie TVN24 polityk przekazał informacje o możliwej nowej dacie wyborów. Marszałek sejmu Elżbieta Witek ma dwa tygodnie, aby zarządzić nowy termin głosowania.

Jarosław Gowin wydaje się bardzo zadowolony z decyzji Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), która jednogłośnie przyjęła uchwałę o anulowaniu wyborów na prezydenta w terminie 10 maja 2020 roku. Teraz marszałek sejmu ma 14 dni na zarządzenie nowego terminu głosowania, a lider Porozumienia podał najbardziej prawdopodobne daty.

Łukasz SzumowskiSzumowski w programie na żywo dostał pytanie o powrót dzieci do szkół. Padła jednoznaczna odpowiedźCzytaj dalej

Jarosław Gowin poinformował o prawdopodobnym terminie wyborów prezydenckich 2020

W niedzielę 10 maja 2020 roku Państwowa Komisja Wyborcza jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której ogłoszono, że w pierwotnie zarządzonym terminie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie można było głosować na kandydatów. Według PKW fakt ten jest „równoważny jest w skutkach z przewidzianym w art. 293 ust. 3 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów”. Nowy termin wyborów musi pojawić się w ciągu 14 dni od przyjęcia uchwały i muszą się one odbyć w ciągu 60 dni od zarządzenia.

– Decyzja o ustaleniu nowej daty wyborów prezydenckich należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek – wyjaśnił Jarosław Gowin w rozmowie z TOK FM.

Jarosław Gowin przekazał, że wybory prezydenckie odbędą się najprawdopodobniej 28 czerwca lub 5 lipca

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pierwsza polska lekarka historiaDrugi mąż zrobił jej straszne rzeczy, nigdy nie wyglądała już tak jak wcześniej. Wkrótce Polka wylądowała w sułtańskim haremieCzytaj dalej

W rozmowie z TOK FM polityk brał pod uwagę 3 terminy nowych wyborów: 28 czerwca oraz 5 lub 12 lipca. Jednak w wywiadzie, jakiego udzielił Konradowi Piaseckiemu w programie TVN24 "Rozmowy Piaseckiego" lider Porozumienia zawęził swoje przewidywania do dwóch dat. Według Jarosława Gowina Polacy najprawdopodobniej będą głosować na prezydenta w ostatnią niedzielę czerwca lub pierwszą niedzielę lipca.

– Uważam, że do 5 lipca uda się wszystko przygotować. Jeśli Senat tym razem nie wykorzystywałby całego 30-dniowego terminu, który mu przysługuje na rozpatrzenie projektów poselskich, to wówczas 28 czerwca jest realny – powiedział Gowin w wywiadzie dla radia TOK FM, a informacje te potwierdził również w rozmowie w TVN24.

Dzisiaj grzeje:

1. Żywioł uderzył z dużą mocą w polską miejscowość, okropne zniszczenia. "Prawdopodobnie trąba powietrzna"

2. Kiedy otworzą kina i teatry? Minister kultury odpowiedział, nie ma wątpliwości

Słowa Jarosława Gowina potwierdziły wcześniejsze doniesienia medialne o umowie, jaką lider Porozumienia zawarł z Jarosławem Kaczyńskim. Choć pierwotnie PiS planował forsowanie przełożenia wyborów na 23 maja, politycy mieli wspólnie ustalić, że nie jest to dobry termin dla obu stron politycznych. Wymuszenie go przez rząd PiS miałoby skutkować rozpadem koalicji z Porozumieniem i być może właśnie ta groźba wpłynęła na ostateczną decyzję partii Jarosława Kaczyńskiego.

– Ostatecznie na takie rozwiązanie nie zdecydował się Jarosław Kaczyński, który w środę zawarł pakt z Jarosławem Gowinem o przeniesieniu głosowania na lipiec lub sierpień – przekazano na łamach "Wyborczej".

Obrazy Pikio

Najlepsze newsy dnia:

  1. Większość z nas miała już koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań
  2. Nie żyje wielka postać polskiego sportu. Medalista olimpiady był ulubieńcem kibiców
  3. Nie żyje polska pielęgniarka, przegrała z koronawirusem. Osierociła trójkę dzieci
  4. Ewa Farna pokazała zdjęcie mamy. Już wiemy, po kim odziedziczyła urodę
  5. Ola Kwaśniewska wysłała męża do sklepu po koperek i awokado. Pokazała, co przyniósł, płaczemy ze śmiechu
  6. Nagły niesamowity pomysł Lidla. Cudowna, wielka zmiana, zakupy będą wyglądały inaczej

Rodzina - najtrudniejsza decyzjaIch 22. dziecko niedawno się urodziło, matka podjęła najtrudniejszą decyzję. Ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

źródło: TVP Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News