Dziś, 6.08.15r. mija 70 lat od pierwszego użycia bomby atomowej w ramach walki zbrojnej. Zbombardowanie Hiroszimy i Nagasaki (09.08.45r.) doprowadziło do śmierci nawet 250 tysięcy ludzi. Kwestia tych ataków pozostała nierozwiązana do dziś.

Według USA zrzucenie ładunków Little Boy i Fat Man miało się przyczynić do szybszego zakończenia działań wojennych i kapitulacji Japonii. Jednak bombardowania atomowe uznane zostały za zbrodnie przeciwko ludzkości, ponieważ na ich skutek zginęło wielu cywilów. Mimo to, do dziś Amerykanie nie ponieśli za to żadnych konsekwencji.

Sprawą zainteresowała się Rosja. Siergiej Naryszkin, przewodniczący Dumy, już w zeszłym roku mówił o tym, że w sprawach bombardowań atomowych powinno być wszczęte śledztwo międzynarodowe, a same Stany muszą ponieść karę za atak. Według niego tłumaczenie USA nie ma znaczenia, gdyż w sierpniu 1945r. Japonia i tak już była na przegranej pozycji.

Według ankiety przeprowadzonej przez portal sputniknews.com 61% Japończyków uważa, że USA powinno przeprosić za użycie bomb, 11% nie widzi takiej konieczności, a bez zdania pozostaje prawie 30%. Natomiast prawie 3/4 respondentów uważa, że nie można tłumaczyć ataku atomowego wojną.

Co więcej, mimo że bombardowania miały miejsce 70 lat temu do dziś pozostaje problem promieniowania w Hiroszimie i Nagasaki. Rodzące się tam dzieci często są już ciężko chore, zachorowalność na raka też jest wyższa, niż w innych częściach kraju.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

pt

...

Zobacz również