Profesor historii Japonii i Azji Wschodniej, Nick Kapur z New Jersey przedstawił grafikę pokazującą z czym Japończykom kojarzą się poszczególne narody w Europie. Nasz nie wychodzi w zestawieniu najlepiej.

Przygotowując grafikę, prof. Kapur opierał się na stereotypach panujących wśród Japończyków a także statystykach Google i automatycznych sugestiach jakie pojawiają się w japońskiej wersji tej przeglądarki.

Stereotypy panujące wśród Japończyków różnią się diametralnie od tych jakie panują wśród narodów Europejskich. Dzieje się tak głównie z uwagi na całkiem odmienne stosunki dyplomatyczne, społeczne i gospodarcze między naszymi krajami a krajem kwitnącej wiśni.

Najlepiej w zestawieniu wychodzą takie kraje jak Turcja i Litwa, które według Azjatów „kochają Japonię”; kraj szczęśliwych ludzi tj. Dania; bezpieczna przystań – Islandia; Hiszpania, czyli symbol dobrej gry w piłkę nożną; Szwecja, w której mieszkają przystojni mężczyźni czy Białoruś i Ukraina gdzie można spotkać piękne kobiety.

Po drugiej stronie stereotypów dotyczących europejskich narodów znalazły się m.in. Grecja, która kojarzy się Japończykom z kryzysem finansowym; Włochy jako kraj mafii; słaba Portugalia; Wielka Brytania ze swoim niedobrym jedzeniem czy właśnie Polska, których obywateli cechuje głupota.

Najgorzej w zestawieniu wypadli Niemcy, którzy Japończykom kojarzą się z mordercami Żydów.

fot. twitter
fot. twitter

Jak jednak podkreśla Kapur, to tylko beztroska zabawa na podstawie autouzupełniania w wyszukiwarce, więc nie powinniśmy brać tego zbyt poważnie.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: independent 

Zobacz również