Robin Hood był wrednym socjalistą. Janosik też. Niemoralne jest by zabierać bogatym, by dawać biednym ? przekonuje się o tym np. ktoś, kto się bogaci i dostrzega, że on na bogactwo zapracował swoją ciężką pracą i niby dlaczego miałby się dzielić z bezrobotnym sąsiadem? W takiej sytuacji biedny przeje pieniądze. Należy dać biednym wędkę, nie rybę. Stworzyć warunki do zarabiania, nie grabić bogatych i tak biednych uzależniać. Czemu o tym piszę?

Janosikowe to podatek, który płacą bogate gminy na rzecz biedniejszych: idealne rozwiązanie dla ludzi typu Piotr Szumilewicz. Zabierzmy tym, co mają łeb na karku i potrafią robić kasę i dajmy tym, którzy są niegospodarni i nie potrafią przyciągać przedsiębiorców (czyli po ichniemu, czerwonemu: ?niech ci, co mają więcej, podzielą się z tymi, którym się nie udało. Jakim prawem oni mają sobie kupić nowe tramwaje, skoro nasze dzieci nie dostają w szkole nawet szklanki mleka?!?).

Jak ta utopia wygląda w praktyce? Jak cały socjalizm: Samorząd bogatego Mazowsza nie ma pieniędzy na to, by zapłacić ten haracz. Brakuje w kasie 400 mln zł. Dokładnie tyle, ile Rząd przeznaczył na pożyczki w budżecie właśnie na ten cel dla całego kraju. Za niezapłacenie janosikowego jest kara.

W ubiegłym roku Mazowsze miało zapłacić 661 mln haraczu, jednak (między innymi) z tego powodu samorząd stanął na krawędzi bankructwa i we wrześniu przestał spłacać raty. Z tego powodu prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej zawiadomił Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji o tym, że w mazowieckim urzędzie marszałkowskim naruszono dyscyplinę finansów publicznych ? a to nie byle jakie przewinienie. I nie też to wina tego prezesa ? po prostu stosował prawo spłodzone przy Wiejskiej. Rzecznik dyscypliny finansów ma czas do 3 czerwca na podjęcie decyzji o tym, czy wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Czy takie ?uczciwe? prawo zachęca gminy do bogacenia się a zarządzających nimi do kreatywności i zaangażowania w tym kierunku? Wręcz przeciwnie. Jedyny przekaz bijący z tego obrazka to: ?nie zarządzaj gminą zbyt dobrze, by Twoja gmina nie była lepsza od innych, bo wtedy zapłacisz za to podatek i zbankrutujesz?. Janosikowe działa jak komunizm: czyni wszystkich równo, tak samo wszystkich równo biednymi.

P.S.
Informacje o tym przeczytałem w dzisiejszym wydaniu stołecznego Metra. Tam jednak nie były przedstawione, jak powyżej opisałem ? jako absurd. Jedyną konkluzją było to, że winny ? marszałek Adam Struzik (PSL) ? nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności przed zakończeniem się kampanii wyborczej do europarlamentu, czyli 25 maja. Wszystko można czytać, ale z odpowiednim pryzmatem?

Dziękuję,
Kacper Krojna,
Kongres Nowej Prawicy.

Zobacz również