Unikatowy na skalę światową przypadek. Polscy lekarze przyszyli 16-letniemu Jankowi rękę

Unikatowy na skalę światową przypadek. Polscy lekarze przyszyli 16-letniemu Jankowi rękę Źródło: Screen/TVN24

Janek stracił rękę w wyniku poważnego wypadku. Maszyna w przydomowym warsztacie pozbawiła go górnej kończyny. Na szczęście polscy lekarze podjęli decyzję o przyszyciu ręki. To unikatowy przypadek na światową skalę.

Janek ma 16 lat i pochodzi z Bydgoszczy. Razem z kolegą pracował w warsztacie swojego ojca, gdyż od dziecka uwielbia majsterkować. Niestety pewnego dnia wydarzył się wypadek, w którym chłopiec stracił rękę. Nastolatek potknął się przy maszynie, a następnie ręka poślizgnęła się mu blacie. Dłoń wpadła prosto pod nóż, a ostrze niczym gilotyna, odcięło rękę chłopca nad nadgarstkiem.

Janek potrzebował natychmiastowej pomocy

Wypadek wydarzył się ok. godziny 14:00. Początkowo chłopiec trafił do szpitala w Bydgoszczy, gdzie zabezpieczono jego rękę i uciętą dłoń. Janek ok. 18:00 został jednak przetransportowany helikopterem do Szpitala Klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To był niezwykle rzadki typ urazu. Urazy amputacji kończyny górnej zdarzają się bardzo rzadko u dzieci - powiedział Ireneusz Adam Walaszek, chirurg Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Onkologicznej szczecińskiego szpitala.

Przypadek Janka był bardzo trudny również ze względu na długi czas od wypadku do przywrócenia krążenia w uciętej ręce. Szanse przywrócenie chłopakowi sprawności były już znikome.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Lekarze zadecydowali o pilnej operacji. Kaja Giżewska-Kacprzak oraz Adam Walaszek, chirurdzy z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Onkologicznej szczecińskiego szpitala, byli lekarzami prowadzącymi operację. Zespół zszywał rękę siedem godzin. Według lekarzy, najtrudniejszym momentem operacji było połączenie naczyń krwionośnych w celu przywrócenia krążenia i zatrzymania procesu obumierania komórek w dłoni. 

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat polskiej piosenkarki. Jej kochanek popełnił samobójstwo, znaleziono go w wannie z workiem foliowym na głowie
2. W zaproszeniu weselnym napisali, że nie chcą prezentów tylko pieniądze. Ale kwota, jaką kazali każdemu włożyć do koperty powaliła wszystkich gości

Obecnie nastolatek może już lekko ruszać palcami. Przed nim długa rehabilitacja, możliwe nawet, że czekają go kolejne zabiegi. Janek mimo tych tragicznych wydarzeń jest dalej bardzo pozytywnie nastawiony do świata i nie zamierza rezygnować ze swoich pasji. Według chirurgów, szanse na odzyskanie przez chłopaka sprawności są naprawdę duże. Janek jest "modelowym pacjentem". Chętnie współpracuje, a przy tym jest bardzo odważny i opanowany. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koniec waloryzacji emerytur. Nowy, REWOLUCYJNY sposób naliczania
  2. Polska aktorka wzięła ślub w tajemnicy! Piękność wyszła za 19 lat starszego milionera [ZDJĘCIA]
  3. Ciasto na pierogi wg przepisu Magdy Gessler to niebo w gębie. Już zawsze będziecie z niego korzystać
  4. Nie wiedziała, że tego dnia w przedszkolu zamontowali kamery. Wystarczyło 30 min nagrywania i pilnie wezwano policję
  5. W telefonie chłopaka przeczytała SMS i jej świat się zawalił. Nagle w amoku zrobiła coś strasznego

źródło: TVN24

 

Następny artykuł