Byłym ministrem Szyszko zajmie się prokuratura

Byłym ministrem Szyszko zajmie się prokuratura Źródło: fot. youtube.com/Telewizja Republika

Jan Szyszko trzy razy sprawował urząd ministra środowiska w rządach Prawa i Sprawiedliwości. Niestety dla niego także i ostatnia kadencja okazała się jego osobistą i zawodową porażką. Leśnik z wykształcenia nie poradził sobie z opieką nad skarbami polskiej natury, a Prokuratura stąpa mu po piętach.

Druga połowa zeszłego roku stanęła nie tylko pod znakiem protestów przeciwko reformie sądownictwa, ale także wycinki Puszczy Białowieskiej. Popierana przez część leśników i oprotestowania przez organizacje pozarządowe była jednym z frontów walki władz z opozycją. Ostatecznie motywowana inwazją kornika drukarza na las wycinka, zakończona została dzięki interwencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał ją za niezgodną z przepisami. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje w kraju i za granicą, które napędzały starcia demonstrantów z ochroniarzami i leśnikami oraz wątpliwy pretekst dla prowadzeni wycinki. Jan Szyszko miał w tym wszystkim wspólnika, który pomógł mu nie konkretnymi działaniami, a pasywnością. Brak jakiejkolwiek reakcji z jego strony umożliwił kontynuowanie wyrębu Puszczy Białowieskiej pomimo sprzeciwu opinii międzynarodowej.

Jan Szyszko pod lupą prokuratury

Tym, kto nie sprzeciwił się decyzji Szyszki, był dyrektor Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski. Teraz obaj panowie mogą mieć poważne kłopoty, gdyż Sąd Rejonowy w Warszawie skierował zawiadomienie w ich sprawie do Prokuratury celem jej ponownego rozpatrzenia. Zawiadomienie dotyczy możliwości przekroczenia uprawnień przez obu działaczy. Autorką pisma jest posłanka Platformy Obywatelskiej, Gabriela Lenartowicz. Oprócz polityk na karę dla Tomaszewskiego i Szyszki liczą organizacje pozarządowe. Dzika Polska i Obóz dla Puszczy zamierzają skierować do Prokuratury pismo o możliwości popełnienia przez nich przestępstwa. - Trudno sobie wyobrazić bardziej spektakularne przestępstwo przeciwko środowisku niż zniszczenie ogromnych połaci najlepiej zachowanego, nizinnego lasu w Europie, dlatego Szyszko i Tomaszewski powinni być za to, co zrobili pociągnięci do odpowiedzialności karnej - przekazali aktywiści.
ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kim Dzong Un się poddaje. Historyczny koniec wojny
  2. Mroczny sekret Agaty Dudy wyszedł na jaw. Prezydent to ukrywa
  3. Niespokojnie w Warszawie! Policja usunęła Obywateli RP
źródło: natemat.pl Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu