Właśnie mija 38 lat od zamachu na papieża. Potworna tragedia wstrząsnęła światem

Właśnie mija 38 lat od zamachu na papieża. Potworna tragedia wstrząsnęła światem Źródło: Wikimedia Commons/Rob Croes

Jan Paweł II był poważnie zagrożony w 1981 roku. To wtedy doszło do słynnego zamachu na papieża polaka, na którego życie targnął się turecki zamachowiec.

Jan Paweł II dwukrotnie stał w obliczu przedwczesnej śmierci. Zamach na głowę Watykanu wydarzył się 13 Maja w 1981 roku, czyli 38 lat temu.

Cały świat wstrzymał oddech

Do zamachu doszło o godzinie 17:19, na placu Świętego Piotra w Rzymie. Podczas audiencji generalnej, do papieża jadącego w papamobile strzelił kilkukrotnie Mehmet Ali Agca. Ojciec święty został postrzelony w brzuch oraz w rękę - zamachowiec celował w głowę.

Papieża uratował prawdziwy cud - kiedy zamachowiec przymierzył, Jan Paweł II schylił się do małego dziecka - dziewczynki. Dziecko zasłoniło na chwilę pole strzału Mehmeta Agcy, przez co ciężej mu było wycelować.

Podczas zamachu, przy papieżu był obecny Stanisław Dziwisz, który trzymał rannego ojca świętego w swoich ramionach. Ochrona czym prędzej zabrała Jana Pawła II do szpitala - tam papież został poddany operacji, która potrwała sześć godzin. Następnie został poddany 22-dniowej rehabilitacji. Papież nigdy nie doszedł do pełni zdrowia, do końca życia przeżywał powikłania po postrzale.

Jan Paweł II cudem uniknął śmierci

Wierni do dziś uważają, że to cud, że Jan Paweł II uniknął śmierci. Dopatrują się tego, że zamach odbył się w ten sam dzień, co objawienie w Fatimie z 1917 roku.

- Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę - powiedział Jan Paweł II dopatrując się interwencji bożej.

Dlatego też rok po zamachu papież wybrał się na pielgrzymkę do Fatimy, gdzie złożył hołd Matce Boskiej za uratowanie jego życia. Pocisk wyjęty z ciała papieża został umieszczony w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej.

Podczas nabożeństwa doszło do drugiego zamachu - gdzie papież został ugodzony nożem. Mimo rany ojciec święty dokończył msze. Co ciekawe, o zamachu nie było za wiele wiadomo, aż do 2008 roku, kiedy rąbka tajemnicy uchylił film "Świadectwo".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Papież przebaczył zamachowcy

- Modlę się za brata, który zadał mi cios, i szczerze mu przebaczam - powiedział Jan Paweł II po zamachu.

Papież po rekonwalescencji zorganizował spotkanie z zamachowcem, na którym wybaczył mu zamach. Przyjął także matkę Agcy na audiencji w 1987 roku. 18 lat po zamachu, Jan Paweł II wystąpił o ułaskawienie Agcy. Prezydent Włoch wyraził zgodę, ale pod warunkiem ekstradycji do Turcji (gdzie Agca również odbył karę więzienia).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gienek Loska walczy o życie! Lekarze podali przerażające informacje. Fani nie mogą wyjść z osłupienia. To straszne
  2. Okropna i druzgocąca tragedia w życiu Macieja Kurzajewskiego. Dziennikarz TVP stracił najważniejszą osobę w swoim życiu
  3. Prorok z zagranicy przeraził Polaków. Zapowiada nagłą zagładę milionów ludzi, wkrótce ma wydarzyć się najgorsze
  4. Nadchodzi prawdziwa groza. Nawet tragedie i katastrofy z wizji Jackowskiego są mniej przerażające
  5. Wiatr 80 km/h uderzy w Polskę! Potężne burze i alerty IMGW już dzisiaj
  6. Potężne trzęsienie ziemi!

Źródło: wikipedia

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News