Jan Paweł II to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiego narodu na świecie. W niektórych zakątkach naszego globu wiele osób na słowo „Polska” odpowie tylko dwie rzeczy – „Lech Wałęsa” i właśnie papieskie imię kardynała Karola Wojtyły. Nie zawsze jednak jego postać traktowana jest z szacunkiem.

Jan Paweł II zapisał się w historii jako jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych papieży. Oprócz tego w ojczyźnie umieszcza się go w panteonie największych narodowych bohaterów i przypisuje się mu ogromny udział w obaleniu komunizmu.

Niezależnie od tego, ile w tym prawdy, autorytet, jakim cieszy się Karol Wojtyła nawet pośmiertnie, jest ogromny i nie trudno stwierdzić, że faktycznie nadal odgrywa ważną rolę w pamięci zbiorowej Polaków. Nie dla wszystkich jednak jego pontyfikat jest synonimem sukcesu i zwycięstwa dobra nad złem.

W jego stronę kieruje się obszerną krytykę związaną głównie z rzekomym ukrywaniem pedofilii. Wojtyle przypisuje się także odpowiedzialność za epidemię AIDS w Afryce. Papież stanowczo sprzeciwiał się antykoncepcji, a przerażeni wierni rezygnowali z niej.

Jan Paweł II znieważony w Wielkopolsce

Uznany za świętego polski duchowny większości kojarzy się jednak dobrze, szczególnie za granicami Polski, jak np. w Meksyku czy Brazylii. W rodzimym kraju ma przy tym sporą rzeszę krytyków i otwartych wrogów jego kultu.

Niedawno obchodzono uroczyście 40. rocznicę wyboru go na papieża, co w 1978 roku wywołało niemałą sensację. Film z tej okazji nagrał nawet Prezydent RP Andrzej Duda, w którym wygłosił obszerną laudację na temat papieża-Polaka.

Tego samego dnia w Pile w województwie wielkopolskim, w nocy z 12 na 13 października, doszło do znieważenia Jana Pawła II. Ofiarą ataku ze strony dwóch młodych mężczyzn padł pomnik świętego.

Policja bada sprawę

Sprawą zajęła się miejscowa policja. Pochodzące z miejskiego monitoringu wizerunki sprawców zamieszczono już w sieci. Mundurowi proszą o jakiekolwiek informacje o mężczyznach. Poszukiwani wandale w ramach sprzeciwu wobec wydarzenia sprzed 40 lat obrzucili pomnik Jana Pawła II jajkami.

– Tuż po zdarzeniu monitoring uwiecznił dobrze widoczne twarze mężczyzn – przekazała Żaneta Kowalska z KPP w Pile.

– Dziś przypada 40 r. wyboru naszego Rodaka na Papieża. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar tak wielkiego Świętego. Niestety dziś miał miejsce też niemiły incydent. Ktoś zanieczyścił pomnik Jana Pawła II, obrzucając go jajkami. Przykre, ale za takich trzeba się modlić o nawrócenie – napisała na swoim facebookowym profilu Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile.

Fot. KPP Piła

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rydzyk ostro atakuje ogromny uniwersytet! Oburzenie Polaków sięga zenitu
  2. Żona Adama Małysza dała chrześniakowi nietypowy prezent. Chłopak spłonął ze wstydu!
  3. Politycy PiS oszukiwali podczas wyborów?! Prokuratura wkracza do akcji
  4. NIEWIARYGODNE! ZNAK ZODIAKU POWIE CI JAKIEGO PSA POTRZEBUJESZ
  5. Znaki zodiaku, które uznane są za NAJINTELIGENTNIEJSZE

Czy pontyfikat Jana Pawła II był dobrym czasem dla Kościoła katolickiego?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

III wojna światowa: 5 jasnowidzów, którzy przewidzieli...

źródło: wiadomosci.wp.pl