wojtyła
screen Youtube
Bartłomiej Chudy - 24 Grudnia 2018

Nieznane nagrania Jana Pawła II! Tak wyglądała Wigilia u kard. Wojtyły

Jan Paweł II wielokrotnie przekonywał jak ważne jest dla Polaków głębokie przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Mówił o tym już w latach 70., jeszcze jako kardynał i wykładowca KUL. Dziś do sprzedaży trafiły unikatowe nagrania Karola Wojtyły z tamtego okresu.

Jan Paweł II przemawiał przed Polakami wielokrotnie. Mało kto dziś pamięta jego kazania, ale i wykłady z jeszcze dawniejszej epoki, gdy zajmował się posługą w polskim kościele.

Nieznane nagrania. Jan Paweł II pamiętany dobrze, ale co ze starymi kazaniami Karola Wojtyły?

Dziś Polskie Radio informuje o niezwykłej produkcji z Janem Pawłem II, która ujrzała światło dzienne. W sprzedaży pojawiły się bowiem płyta z nagraniami i książka z przemówieniami Karola Wojtyły z lat 70. ubiegłego wieku. Nie były one do tej pory nigdzie publikowane - jak pisze na serwis Polskiego Radia - odtwarzano je jedynie w kręgach rodziny papieża Polaka. Z krótkiej zajawki możemy dowiedzieć się m. in. jak Karol Wojtyła postrzegał wiarę w trudnym dla Polaków okresie komunizmu. Już wtedy zdawał sobie sprawę z kryzysu wiary, widocznego zwłaszcza w młodych pokoleniach.

Fascynujące nagrania polskiego duchownego

- Ważne jest, ażeby młode małżeństwa tworzyły zaporę przeciwko temu co nam zagraża - mówił. Podkreślał też, że słowo Boże jest "zasadniczą treścią chrześcijaństwa, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości, która jest tak bardzo przeniknięta materializmem". - Brzmi ono jak przybysz z innego świata - słuchamy w skróconej wersji. Jak czytamy w serwisie, kazania i przemówienia Wojtyły dotyczą "geniuszu polskiej kultury". Swoje miejsce ma polska tradycja Bożego Narodzenia, do której polski duchowny przykładał szczególną wagę. Nagrania pochodzą głównie ze spotkań opłatkowych. Głos Wojtyły wybrzmiewa też w kontekście imienin, spotkań z kolędnikami. Pojawią się recytacje wierszy, ale i bardziej humorystyczne wstawki z przyszłym papieżem. Nieznane dotychczas nagrania zostały też spisane. Efektem finalnym jest książka "Karol Wojtyła. Noc Wigilijna", urozmaicona zdjęciami Adama Bujaka.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:
PapieżJan Paweł II i tajemnice jego życia. Co skrywał papież PolakCzytaj dalej

Pułapka wolności

Wojtyła już w latach 70. przestrzegał rodaków przed pułapką nieograniczonej wolności. W kolejnych dekadach utwierdzał się w tym przekonaniu już jako papież. - Dziedzictwo wolności ducha nabiera szczególnej wymowy w naszych czasach. Wolność jest o wiele bardziej zagrożona - całym systemem życia publicznego, ekonomicznego, politycznego. I na nowo staje się problemem dla naszego pokolenia. Żeby się nie dać kupić, żeby nie pójść na różne konformizmy - słuchamy części nagrania na stronie Polskiego Radia. Nagrania powstały dzięki wsparciu PR. Płyta z audycją "Wigilia u kardynała Wojtyły" z książką "Karol Wojtyłą Noc Wigilijna" są dostępne również w pakiecie z nagraniami audio. Obie polecane są wiernym, szczególnie w okresie najbliższych świąt.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kiedy Jan Paweł II został papieżem? Ten dzień był przełomem dla świata
  2. Jan Paweł II pośmiertnie upokorzony. Aż trudno uwierzyć, że do tego doszło
  3. Jan Paweł II: Śmierć, tajemnice i kontrowersje wokół papieża Polaka
  4. Dorota Szelągowska z partnerem. Fani osłupieli widząc kim on jest
Jan Paweł IIJan Paweł II i kobiety jego życia. O tym, co go z nimi łączyło się nie mówi, przedostatnie zdjęcie odbiera mowęCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News