To on ujawnił jako pierwszy aferę w polskim Kościele. Przekonuje: "Jan Paweł II o wszystkim wiedział"

To on ujawnił jako pierwszy aferę w polskim Kościele. Przekonuje: "Jan Paweł II o wszystkim wiedział" Źródło: Pixabay.com/12019

Jan Paweł II miał wiedzieć o zjawisku pedofilii i molestowania w Kościele na długo przed innymi. Jak przekonuje autor jednej z pierwszych publikacji na ten temat w Polsce, Watykan pomagał zatuszować sprawę arcybiskupa, który dopuścił się molestowania swoich podwładnych. Szczegóły sprawy są wstrząsające.

Jan Paweł II dla wielu Polaków jest jedną z najważniejszych postaci w historii naszego. Zapewne ciężko będzie im uwierzyć w doniesienia jednego z dziennikarzy, który twierdzi, że papież wiedział o wykorzystywaniu seksualnym przez osoby duchowne, a co więcej, pomagał zatuszować taki przypadek. Materiał przygotowany przez reportera zawiera szokujące fakty.

Autor pierwszego tekstu o molestowaniu w Kościele przypomina dawną sprawę. Wiele osób o niej zapomniało

Film "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich zachęciło wiele osób do poruszenia trudnego tematu pedofilii i molestowania w Kościele. Wypowiadają się nie tylko ofiary, ale też najważniejsze osoby w państwie. Autor pierwszego artykułu, który opisywał ten problem, postanowił przypomnieć o druzgoczącej sprawie sprzed lat.

Jerzy Morawski zainteresował się tą tematyką już w 2002 roku, gdy tworzył artykuł "Grzech w Pałacu Arcybiskupim" do "Rzeczpospolitej". Opisywał tam przypadek arcybiskupa Juliusza Paetza, który dopuszczał się okropnych czynów - miał molestować seksualnie księży i kleryków. 

Jak przekonuje dziennikarz, o poczynaniach duchownego w  Pałacu Biskupów na Ostrowie Tumskim w Poznaniu wiedziało bardzo dużo osób, nikt jednak nie próbował go powstrzymać. Wręcz przeciwnie, liczono, że cała sprawa nie wyjdzie na jaw. Pomocą miał służyć sam Jan Paweł II.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jan Paweł II wiedział o tym, co dzieje się w Kościele. Pomagał zatuszować niewygodne sprawy

Według ustaleń Jerzego Morawskiego, ratowanie wizerunku arcybiskupa Juliusza Paetza odegrali biskupi pomocniczy. Dokładali wszelkich starań, aby nikt w kraju nie dowiedział się o praktykach kapłana. Działania nie ograniczyły się tylko do Polski - sama Stalica Apostolska miała pomagać w tuszowaniu afery.

- Rozmawiając z duchownymi miałem wrażenie, że Watykan wiedział o tym od dawna. Właściwie to nie było wrażenie. Byłem i jestem tego pewny. Interwencja zaś nastąpiła dlatego, że po nagłośnieniu sprawy naciskała na to opinia publiczna w Polsce - powiedział Jerzy Morawski.

Jan Paweł II miał doskonale wiedzieć o tym, czego dopuszcza się Paetz. Informacje miała mu przekazać jego przyjaciółka, Wanda Półtawska. Papież jednak zamiast podjąć natychmiastowe działania, miał pomagać w wyciszeniu całej sprawy.

- W sprawie Poznania i abpa Paetza jestem pewien: Jan Paweł II wiedział o tym znacznie wcześniej - podkreślił autor artykułu.

Wiele osób uważa, że gdyby nie głośna publikacja w "Rzeczpospolitej", cała sprawa mogłaby zostać pomyślnie zamieciona pod dywan, a arcybiskup nie poniósłby żadnych konsekwencji. Tak się jednak nie stało i zaraz po ujawnieniu całej sprawy Paetz zrezygnował z piastowania swojego stanowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Radwańska z mężem w PnŚ. Fani: „Co ona zrobiła z twarzą?”
  2. Jolanta Kwaśniewska w młodości. Pierwsza Dama w długich włosach
  3. Porażająca nagła śmierć z ostatniej chwili. Słynny aktor popełnił samobójstwo, oglądaliśmy go w hitach Polsatu i TVN
  4. Roksana Węgiel znowu to zrobiła! Zszokowała strojem na Eurowizji, w telewizji tego nie pokazali
  5. Niesamowite, piękne, cudowne. Oświadczenie Owsiaka do Krystyny Pawłowicz to najlepsza rzecz w internecie
  6. Szokujące. TVN: Gwiazdor, którego kochały miliony kobiet okazał się mordercą, gwałcicielem i nekrofilem

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News