Jan Paweł II: Śmierć, tajemnice i kontrowersje wokół papieża Polaka

Jan Paweł II: Śmierć, tajemnice i kontrowersje wokół papieża Polaka

Jan Paweł II śmierć: papież Polak dla wielu osób jest wzorem do naśladowania i źródłem wielu inspiracji zarówno w sferze wiary, jak i świeckiej. Jednak nie wszyscy zgadzają się z taką rzeczywistością.

Jan Paweł II śmierć: informacja o odejściu Karola Wojtyły była ogromną tragedią dla wiernych z całego świata. Jednak dla Polaków był to jeszcze większy cios, ponieważ w tamtej chwili pożegnaliśmy jednego z największych Polaków w dziejach. Papież Jan Paweł II oprócz masy zwolenników, miał również wielu przeciwników, którzy głośno krytykowali wybory, jakie podejmował.

Jan Paweł II krytyka

Przeciwnicy papieża Polaka istnieli jeszcze za czasów jego pontyfikatu i bardzo głośno afiszowali swój sprzeciw dotyczący decyzji podejmowanych przez Jana Pawła II. Jednym z największych zarzutów przeciwko papieżowi był ten dotyczący podejścia Karola Wojtyły do antykoncepcji. Pontyfikat Jana Pawła II przypadał na czas, kiedy w Afryce straszliwe żniwo zbierał wirus HIV. Wiadome wszem wobec było, że stosowanie antykoncepcji przez mieszkańców tego kontynentu w znaczącym stopniu ograniczy dalsze rozprzestrzenianie się choroby. Jednak mimo wszystko papież pozostawał przy bardzo konserwatywnym podejściu do tej sprawy, a mianowicie potępiał jakiekolwiek stosowanie antykoncepcji. Dodatkowo papieżowi zarzuca się ukrywanie problemu pedofilii wśród katolickich księży. Te wszystkie kontrowersyjne kwestie nadal wybrzmiewają z ust wielu osób, mimo że od śmierci Jana Pawła II minęło już 13 lat.

"Ojciec nieświęty"

Jest to tytuł książki autorstwa Piotra Szumlewicza, który w swoim dziele wprost wytyka zmarłemu papieżowi okrucieństwo i nieludzkie wręcz podejście do wielu spraw. Jest to koronny przykład krytyki Karola Wojtyły, które obejmuje bardzo szerokie spektrum działalności papieża. Książka została wydana w 2012 roku i porusza zarówno wyżej wymienione kwestie, jak i wiele, wiele innych, o których duża część Polaków nigdy nie słyszała.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pinochet Jan Paweł II

Pinochet był chilijskim dyktatorem i generałem, który władzę w swoim kraju przejął poprzez wojskowy zamach stanu na demokratycznie wybranym prezydencie Salvadorze Allende. Pucz odbył się 1973 roku, a Pinochet pełnił funkcję prezydenta do 1990 roku. Według różnych źródeł podczas jego rządów zabito od 1,2 tys. do 3,2 tys. osób, 80 tys. internowano, a 30 tys. poddano torturom. Oczywiście obejmowało to zarówno mężczyzn, jak i kobiety oraz dzieci. Wiele kontrowersji wzbudził fakt, że Jan Paweł II spotkał się z dyktatorem podczas swojej pielgrzymki do Chile. Dodatkowo Piotr Szumlewicz w swojej książce pisze o tym, że Pinochet został nawet pobłogosławiony przez papieża, co stawia ojca świętego w bardzo złym świetle.

Jan Paweł II godzina śmierci. Jan Paweł II śmierć

Jednak mimo licznej i silnej krytyki skierowanej w stronę Jana Pawła II, to moment jego śmierci dla milionów osób na całym świecie był prawdziwą tragedią. Papież zmarł dokładnie w sobotę 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37.

Beatyfikacja Jana Pawła II

Już w momencie śmierci papieża słychać było głosy o jego natychmiastową beatyfikację. Na Placu Świętego Piotra ludzie modlili się z transparentami, na których zapisano "święty natychmiast". Sam proces beatyfikacji rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku i ogłosił go Benedykt XVI. Jednak na zakończenie wszelkich procedur wierni musieli czekać aż do 1 maja 2011 roku, kiedy odbyła się uroczysta msza święta.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Postrach naszego dzieciństwa? To znienawidzone warzywo uchroni was przed nowotworem!
  2. Zaczęli sypać! Druzgocący wyciek o Agacie Dudzie, prawda jest wstrząsająca
  3. Robert Lewandowski stanie przed prokuraturą?! Chodzi o wielki przekręt
  4. Znaki zodiaku i ich ukryte supermoce. Będziesz w SZOKU!
  5. Znaki zodiaku, które są najsilniejsze. Jesteś wśród nich?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News